تأثیر غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی

غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی

سلامت محیط زیست نه تنها برای ما بلکه برای تمام موجودات زنده از اهمیت بالایی برخوردار است و ما باید برای حفظ و بهبود سلامت آن تلاش کنیم. امروزه قسمت بزرگی از آلودگی محیط زیست به صنایع ساختمانی مربوط می‌شود و استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی یکی از روش‌هایی می‌باشد که می‌تواند ما را در کاهش آلودگی هوا و بهبود محیط زیست کمک رساند.

این آلودگی‌ها به میزانی آسیب‌زا هستند که هر ساله در جوامع بین‌المللی جلساتی پیرامون حل این معضل زیست محیطی برگزار می‌شود و به بررسی راه حل‌های مختلف پرداخته می‌شود. گاهی اوقات قوانینی نیز در این راستا وضع می‌کنند و کشور‌ها ملزم هستند تا آن قوانین را رعایت کند.

با توجه به این موضوع، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی بپردازیم و شما را با این مبحث بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

آلودگی صنعت سیمان و تولید مصالح ساختمانی

آلودگی صنعت سیمان و تولید مصالح ساختمانی

بخش عمده‌ی آلودگی هوا و محیط زیست امروزه توسط صنایع و کارخانجات ایجاد می‌گردد و صنعت سیمان و تولید مصالح ساختمانی یکی از آلاینده‌ترین صنایع است. با استفاده از غبار‌گیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی می‌توان تا اندازه قابل توجهی از آلودگی هوا پیش‌گیری نمود؛ بدین صورت که گرد و غبار ایجاد شده توسط این صنایع فیلتر می‌شوند و این کار سبب می‌شود تا سلامت کارکنان و محیط اطراف تضمین شود.

نه تنها گرد و غبار سیمان، بلکه ورود هرگونه گرد و غبار به بدن انسان سبب می‌شود تا بیماری‌های مختلف ریوی برای وی ایجاد شده و احتمال ابتلا به سرطان به شدت افزایش پیدا کند. ابتلا به این بیماری‌ها به سرعت رخ خواهد داد و حتی اگر درمان آن‌ها با موفقیت نیز انجام پذیرد، اثرات مخربشان تا آخر عمر بر بدن انسان باقی خواهند ماند.

گرد و غبارهایی که در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی تولید می‌شوند معمولا حاصل فرآیندهای زیر هستند:

  • فرآیند سنگ شکنی

این فرآیند یکی از فرآیندهای اولیه‌ای است که در صنایع سیمان انجام می‌گیرد. مواد اولیه‌ی تولید سیمان به صورت سنگ بوده و برای این که بتوانیم به پودر سیمان دست پیدا کنیم لازم است تا ابتدا عملیات سنگ شکنی را انجام دهیم.

  • آسیاب

بعد از این که فرآیند سنگ شکنی انجام شد، لازم است تا مواد به دست آمده آسیاب شوند تا بتوانیم به ذرات استاندارد سیمان دست پیدا کنیم.

  • کوره‌های پخت

فرآیند پخت سیمان معمولا به چهار روش مختلف صورت می‌گیرد. این روش‌ها عبارتند از روش تر، روش نیمه تر، روش نیمه خشک و روش خشک که در دو روش آخر با ذرات گرد و غبار بیشتری سر و کار داریم و با استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی می‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم.

اجزای تشکیل دهنده غبارگیر صنعتی

اجزای تشکیل دهنده غبارگیر صنعتی

با توجه به این که غبارگیر قرار است تا در چه صنعتی و برای فیلتر کردن چه ماده‌ای مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند اجزای متفاوتی داشته باشد. برای مثال غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی اجزای متفاوتی نسبت به غبارگیرهایی که در صنایع فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرند دارد؛ اما معمولا یکسری از بخش‌های غبارگیر صنعتی هستند که در تمامی انواع آن‌ها مشترک هستند. در این بخش به معرفی و توضیح این اجزا خواهیم پرداخت.

  • دمنده

برای این که بتوانیم ذرات گرد و غبار را به سمت فیلتر هدایت کنیم، نیاز است تا با ایجاد یک جریان هوای مناسب آن‌ها را حرکت دهیم؛ این وظیفه بر عهده‌ی دمنده می‌باشد.

  • فیلتر

بعد از این که توسط دمنده جریان هوا را ایجاد کردیم، این جریان را به سمت فیلتر برده و گرد و غبار را از هوا جدا می‌کنیم. فیلتر با این که جزو ثابتی در همه‌ی غبارگیرها است، با این حال با توجه به این که قرار است تا چه نوع ذرات گرد و غباری را جداسازی کند می‌تواند ساختار داخلی متفاوتی داشته باشد. برای مثال فیلترهایی که برای غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند ذرات معلق سیمان، خاک، گچ و… را از هوا جداسازی کنند.

  • پاک کننده‌ی فیلتر

معمولا فیلترها ظرفیت محدودی دارند. پس از این که مقدار معنی از ذرات معلق را جذب می‌کنند توانایی و راندمان آن‌ها به شدت کاهش یافته و باید عملیات تمیزکاری بر روی آن‌ها صورت بگیرد؛ این عملیات معمولا توسط یک سیستم خودکار انجام می‌شود.

  • محفظه ذخیره

از دیگر اجزایی که در تمامی غبارگیرهای صنعتی مشترک می‌باشد، محفظه ذخیره است. گرد و غبار توسط فیلتر جداسازی شده، توسط پاک کننده از فیلتر جدا می‌شود و در یک محفظه ذخیره می‌گردد. غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی بسیار سودآور می‌باشد چرا که موادی که در این محفظه ذخیره می‌شوند، قابلیت این را دارند که مجددا به چرخه‌ی تولید بازگردند.

بیشتر بخوانید : استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات

مزیت پنهان غبارگیر صنعتی!

مزیت پنهان غبارگیر صنعتی

همانطور که قبل‌تر نیز گفته شد دلیل اصلی استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی، حفظ بهداشت محیط و سلامت کارکنان می‌باشد؛ اما مزایای غبارگیر صنعتی به همینجا ختم نمی‌شود!

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی، افزایش طول عمر دستگاه‌ها است. بسیاری از دستگاه‌ها به خصوص دستگاه‌های الکترونیکی و کنترلی به گرد و غبار حساس هستند و شما با حذف ذرات معلق از هوا می‌توانید گامی مثبت در راستای افزایش طول عمر آن‌ها بردارید.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را بیش از پیش با نقش غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی آشنا کنیم. همانطور که گفته شد غبارگیرها نه تنها سلامت شما را تضمین خواهند کرد بلکه مزایایی اقتصادی نیز در پیش دارند. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر برای می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!