داکت غبارگیر چیست؟ کاربردها و انواع داکت غبارگیر

داکت غبارگیر چیست

با توسعه جامعه، حفاظت از محیط زیست به ویژه برای صنایعی که آلودگی­های جدی دارند، موردتوجه قرار گرفته است. در سال‌های اخیر کارخانه‌های بی شماری به دلیل قوانین حفاظت از محیط زیست مجبور به تعطیلی شده­اند و تنها به راهی ساده نیاز داشتند. برای جلوگیری از این اتفاق، داکت غبارگیر را به شما پیشنهاد می­کنیم. در این مقاله به معرفی داکت غبارگیر که برای از بین بردن آلودگی­های تاسیسات و کارخانه­ها استفاده می­شود می­پردازیم.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

داکت غبارگیر چیست؟

داکت غبارگیر سیستمی است که آلاینده‌های ذرات معلق را از هوا در تأسیسات تولیدی، کارگاه‌ها و مجتمع‌های صنعتی حذف می‌کند. این سیستم با وارد کردن فشار هوا به داخل یک سری فیلترهای هوابند، آن را تمیز می‌کند. هنگامی که هوا تمیز می‌شود، پس از رسیدن به استانداردهای انتشار مناسب، به بیرون رانده می‌شود یا دوباره به گردش در می‌آید.

گرد و غبار و دود جمع کن

Collect dust and smokeبا افزایش نگرانی‌های زیست‌محیطی، دستگاه‌های جمع‌آوری گرد و غبار برای صنایعی که مقادیر زیادی ذرات گرد و غبار و گازهای محیطی تولید می‌کنند ضروری شده‌اند. تولیدکنندگان دستگاه‌های جمع‌آوری گرد و غبار موظف‌اند دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه دولتی را رعایت کنند.

داکت غبارگیر چگونه کار می‌کند؟

به عبارت ساده، داکت غبارگیر برای حذف ذرات از هوای تولید شده در طول عملیات طراحی شده است. این تعریف کوتاه، ساده‌سازی شدیدی از نبوغ مورد نیاز برای طراحی و تولید ابزاری برای جذب آلاینده‌های مضر است.

اجزای اساسی یک داکت غبارگیر شامل یک دمنده، فیلتر گرد و غبار، سیستم تمیزکننده، مخزن، کانال‌کشی و وسایل جمع‌آوری ذرات است. انواع متداول تجهیزات جمع‌آوری گرد و غبار عبارت‌اند از کیسه‌های فیلتر پارچه‌ای، جداکننده‌های اینرسی – که گاهی اوقات به‌عنوان سیکلون‌های مکانیکی، جمع‌کننده‌های کارتریج، اسکرابرهای مرطوب و رسوب‌دهنده‌های الکترواستاتیک شناخته می‌شوند. جمع کننده‌های گرد و غبار کیسه‌ها ازآنجایی‌که 99 درصد بازدهی دارند، متداول‌ترین مورد استفاده هستند.

انواع آلاینده‌های حذف شده با توجه به صنعت متفاوت است. سازندگان گرد و غبار تجهیزاتی را طراحی و توسعه می‌دهند تا به طور خاص نیازهای هر شرایط محیطی را برآورده کنند. داکت­ها دارای کانالی برای جذب هوا، تصفیه‌کننده هوا و یک ظرف هستند. این عناصر اساسی برای هر نوع سیستم به طور متفاوتی پیکربندی می‌شوند.

بیشتر بخوانید : غبارگیر مولتی سیکلون چیست + مزایا و معایب آن

کانال جمع آوری گرد و غبار

Fans or blowersطراحی کانال ممکن است ساده به نظر برسد، اما برای اطمینان از عملکرد مناسب سیستم باید به دقت موردتوجه قرار گیرد. اندازه لوله به اندازه ابزار، هوای مورد نیاز، طول لوله مورد نیاز، تعداد ماشین آلات در حال سرویس و انواع ذرات استخراج شده بستگی دارد. اندازه کانال در سراسر سیستم تغییر می‌کند و هوای جذب شده توسط فن‌ها و کلکتورها را جمع آوری می‌کند.

فن‌ها یا دمنده‌ها

اگرچه یک فن یا دمنده ممکن است هنگام نصب در یک داکت غبارگیر طراحی ساده‌ای داشته باشد، چندین فاکتور باید در نظر گرفته شود. اولین مورد از این عوامل، حجم هوایی است که باید جابجا شود. نکته بعدی فشار استاتیک در کل سیستم است. متغیرهای دیگر دما، مواد موجود در هوا و سطح رطوبت هستند.

دمنده یا فن یک عنصر حیاتی در داکت غبارگیر است، زیرا مکانیزمی است که هوای آلوده را از محل کار به داخل کانال می‌کشد و آن را به دستگاه‌های تصفیه و تمیز کردن می‌فرستد. انواع اصلی دمنده‌ها گریز از مرکز و محوری هستند. نوع گریز از مرکز دارای چرخ در محفظه است، در حالی که نوع محوری دارای پروانه است.Dust filter

فیلتر گرد و غبار

فیلتر گرد و غبار بخش تمیز کننده هوا از داکت غبارگیراست. هیچ فیلتر استاندارد جمع آوری گرد و غبار وجود ندارد. در اصل، دمنده هوا را از محل به داخل فیلتری می کشد که ذرات را از هوا خارج می‌کند. نسبت هوا به پارچه مقدار هوایی است که از یک متر مربع فیلتر عبور می‌کند. هرچه این نسبت کمتر باشد، بازدهی سیستم فیلتراسیون بالاتر است.

سیستم تمیز کردن فیلتر گرد و غبار

Dust filter cleaning systemهمانطور که می توان تصور کرد، سیستم فیلتراسیون یک داکت غبارگیرمی تواند با تجمع ذرات روی سطح فیلتر پر شده و مسدود شود. روش های مختلفی برای تمیز کردن فیلترها استفاده می‌شود که برخی از آنها شامل خاموش کردن سیستم می‌شود. این یک گزینه برای سیستم هایی نیست که باید به طور مداوم کار کنند، بنابراین باید از روش های جایگزین در حین کار استفاده شود.

یک سیستم دارای یک کنترگر با سنسور فشار برای نظارت بر دیفرانسیل استاتیک فیلتر است. این سیستم اختلاف فشار بین پلنوم هوای تمیز و کثیف را اندازه گیری می‌کند. هنگامی که سطوح بیش از حد بالا باشد، سیگنالی را به دریچه دیافراگمی ارسال می‌کند تا هوای فشرده را در فیلتر آزاد کند تا ذرات انباشته شده را حذف کند. این به‌عنوان کیسه‌خانه پالس جت یا جمع‌کننده گرد و غبار پالس جت شناخته می‌شود و رایج‌ترین شکل تجهیزات کنترل آلودگی هوای ذرات معلق است.

دستگاه‌های دیگر زنگ هشدار تولید می‌کنند تا به اپراتورها اطلاع دهند که فشار بسیار بالایی رسیده است. اکثر سیستم‌ها، چه بر حسب تقاضا باشند و چه نباشند، دارای دستگاه‌های کنترلی هستند که اپراتورها را از خرابی مجموعه یا افت فشار در فیلتر مطلع می‌کند.

ظرف جمع آوری گرد و غبار

Dust collection containerهنگامی که ذرات معلق از سیستم عبور کرده و از فیلتر خارج می‌شوند، برای جمع آوری به داخل ظرف یا ظرفی می‌افتند. طراحی کانتینر به نوع ماده فیلتر شده و میزان بارگیری آن بستگی دارد. انواع اصلی مکانیسم ها عبارت‌اند از:

  • جعبه: مواد جمع‌آوری‌شده به داخل ظرف قیف می‌شوند.
  • کیسه: مکانیزمی که نیاز به تعویض درام یا کیسه ای دارد که مواد را جمع می‌کند.
  • شیر دوار: برای جایگزینی یک دروازه کشویی استفاده می‌شود تا امکان تعویض ظرف را بدون نگرانی از پر بودن قیف فراهم کند.
  • نوار نقاله پیچ: یک سیستم نوار نقاله که مواد را در امتداد یک مکان ذخیره یا دفع حرکت می دهد.
  • سیستم های انتقال پنوماتیک: برای انتقال گرد و غبار و ذرات جمع آوری شده به مکان دیگری استفاده می‌شود.

 

 

برای خرید بگ فیلتر با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

جمع ­بندی:

  • سیستم جمع آوری گرد و غبار آلاینده‌های ذرات معلق را از هوا در تاسیسات تولیدی، کارگاه ها و مجتمع های صنعتی حذف می‌کند.
  • با افزایش نگرانی ها برای محیط زیست، سیستم های جمع آوری گرد و غبار برای صنایعی که مقادیر زیادی ذرات گرد و غبار و گازهای محیطی تولید می کنند ضروری شده است.
  • اجزای اساسی یک سیستم جمع‌آوری گرد و غبار شامل یک دمنده، فیلتر گرد و غبار، سیستم تمیزکننده، مخزن، کانال‌کشی و وسیله‌ای برای حذف مواد خطرناک است.
  • هر صنعت دارای آرایه متفاوتی از آلاینده ها و ذرات مضر است که باید حذف شوند.
  • با افزایش نگرانی برای محیط زیست، سیستم های جمع آوری گرد و غبار برای بسیاری از عملیات صنعتی و تولیدی حیاتی شده اند.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر  می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!