طراحی غبارگیر صنعتی: از انتخاب نوع غبارگیر تا محاسبات

طراحی غبارگیر صنعتی

غبارگیر صنعتی یکی از سیستم های ضروری برای جمع آوری گرد و غبار در صنایع مختلف می باشد. این تجهیزات ذرات ریز معلق در هوا را جمع آوری و هوای فضاهای صنعتی را پاکسازی می کنند. استفاده از غبارگیرهای صنعتی باعث بهبود کیفیت محصولات، افزایش کیفیت هوا و همچنین افزایش ایمنی در کارگاه های صنعتی می شود.

با توجه به تنوع زیاد مشاغل برای جمع آوری غبار نیاز به طراحی غبارگیرهای صنعتی منحصر به فرد داریم. طراحی غبارگیر باید طوری انجام شود که بتواند نیازهای مشتری را برآورده کند. در ادامه به معرفی انواع طراحی های سیستم غبارگیر می پردازیم.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

هدف از طراحی غبارگیر صنعتی

انواع غبارگیر صنعتی با توجه به نوع صنعت طراحی و تولید می شوند. با توجه به نوع آلاینده و کاربردی که ما از سیستم غبارگیر انتظار داریم طراحی این سیستم ها متفاوت است. البته لازم به ذکر است که ماهیت کاری تمامی سیستم های غبارگیر یکی است و تمامی آن ها هدف یکسانی (حذف گرد و غبار از محیط) دارند. علاوه بر این اهداف دیگری نیز وجود دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

 1. جمع آوری آلاینده ها همراه با هوا
 2. فیلتر کردن هوا و جداسازی هوای تصفیه شده از آلاینده
 3. بازگشت هوای تمیز به محل کار یا محیط
 4. جمع آوری غبارهای ارزشمند و برگشت غبار ارزشمند به چرخه تولید

اجزای اصلی در طراحی غبارگیر صنعتی

The main components in the design of industrial dust collectorsتمامی غبارگیرهای صنعتی بدون توجه به نوع و کاربرد آن دارای اجزای یکسانی هستند. اجزای اصلی که در هر طراحی سیستم غبارگیر صنعتی قابل مشاهده است شامل موارد زیر است:

 • مکنده
 • فیلتر گرد و غبار
 • سیستم تمیز کن فیلتر
 • مخزن جمع آوری گرد و غبار
 • سیستم حذف غبار

بیشتر بخوانید: کیسه غبارگیر چیست؟ انواع کیسه غبارگیر و کاربرد آنها

دیگر اجزای سیستم های غبارگیر

متناسب با نوع آلاینده و نیاز صنعت اجزای دیگری نیز ممکن است استفاده شود. برخی دیگر از مواردی که در طراحی غبارگیر استفاده می شوند عبارتند از:

 • سیکلون ها و مولتی سیکلون ها: این اجزا به عنوان پیش فیلتر استفاده می شوند و وظیفه کاهش حجم ورودی غبار به بگ فیلتر را دارند.
 • مبدل حرارتی: در طراحی سیستم های مورد استفاده در صنایع با دمای بالا کاربرد دارد.
 • فن سانتریفیوژ: این فن ها به عنوان نیروی محرکه ای برای به حرکت در آوردن گرد و غبار درون لوله ها و کانال ها استفاده می شود.
 • فیلترهای ثانویه: فیلترهای ثانویه شامل فیلترهای پنلی، کیسه ای، فلزی، فیلترهای هپا و… می شود. این فیلترها مناسب برای استفاده در طراحی غبارگیرهای مشاغل حساس با آیین نامه های سختگیرانه می باشند.

انواع طراحی غبارگیر صنعتی

طراحی غبارگیرهای صنعتی شامل پنج گروه اصل می شود. این پنج گروه خود به زیر مجموعه های مختلفی تقسیم بندی می شوند. در ادامه به معرفی این 5 گروه می پردازیم.

بگ فیلترها

Bag filtersبگ فیلترها جزو ارزان ترین و پر استفاده ترین سیستم های غبارگیر صنعتی می باشند. در طراحی این نوع از غبارگیرها کیسه های الیافی استفاده می شود. کیسه ها می توانند از نوع بافته شده، نمدی، الیاف کتانی و یا ترکیبی از مواد مختلف مصنوعی باشند. طراحی کیسه ها به شکل لوله ای و یا پاکتی می باشد. تقسیم بندی رایج بگ فیلترها بر اساس روش پاکسازی کیسه ها می باشد. انواع بگ فیلتر شامل موارد زیر می شود:

 • بگ فیلترهای تکانی
 • بگ فیلترهای معکوس
 • بگ فیلترهای پالس جت
 • بگ فیلترهای صوتی

جداکننده های اینرسی

جداکننده های اینرسی به وسیله طراحی مجموعه ای از نیروها ذرات غبار را از هم تفکیک می کنند. سه گروه اصلی غبارگیرهای اینرسی شامل موارد زیر می شود:

 • محفظه های ته نشین
 • محفظه های ته نشین با مانع
 • غبارگیرهای سانتریفیوژ

از نوع جداکننده های اینرسی با محفظه های ته نشین و ته نشین با مانع بیشتر به عنوان یک غبارگیر اولیه پیش از غبارگیری اصلی با راندمان بالا استفاده می شود. ما در طراحی غبارگیر معادن از این مدل استفاده نمی کنیم.

بیشتر بخوانید : محاسبات غبارگیر | اصول و روش محاسبات غبارگیر صنعتی 

جمع کننده های کارتریج

جمع کندده های کارتیجی از کارتریج های سوراخ دار فلزی کمک می گیرند. این نوع از کارتیج ها دارای خمیدگی هستند و روی هم قرار می گیرند. جمع کننده های کارتریجی مدل بهتری از بگ فیلترها هستند. طراحی خاص این نوع از غبارگیرها باعث افزایش سطح فیلترینگ و در نتیجه افت فشار و کاهش ابعاد غبارگیر می شود. جمع کننده های کارتریج را می توان در بازه های زمانی مشخص و در طراحی های پیوسته استفاده کرد. در صورتی که بخواهیم از سیستم کارتریجی در غبارگیر استفاده کنیم می توانیم کارتریج ها را به کمک روش پالس جت پاکسازی کنیم.

اسکرابر

scrubberدر طراحی غبارگیر صنعتی گاهی از مایعات نیز استفاده می شود. اسکرابرها سیستم های غبارگیری هستند که با استفاده از مایع های پاک کننده ( بیشتر مواقع آب) به جداسازی ذرات غبار می پردازند. هر اندازه سطح بیشتری در تماس با جریان گاز باشد راندمان سیستم بالاتر می رود. طراحی اسکرابرها شامل سه بخش زیر می شود:

 1. رطوبت زن
 2. تماس مایع و گاز
 3. جداسازی به کمک نفوذ

 

رسوب دهنده های الکترواستاتیک

طراحی رسوب دهنده های الکترواستاتیکی بر پایه استفاده از قابلیت های الکترواستاتیک است. ذرات غبار با عبور از قسمت یونیزه شده بین الکترودها، بار منفی پیدا می کنند. این ذرات با بار منفی به سمت الکترودهای مثبت و یا اتصال به زمین جذب می شوند. غبار جمع شده بر روی الکترودها به روش تکاندن و یا خراشیدن پاکسازی می شوند. چهار قسمت مهم در طراحی این مدل از غبارگیرها شامل موارد زیر می شود:

 • منبع تامین قدرت برای ایجاد جریان مستقیم با ولتاژ بالا
 • واحد یونیزه کننده برای ایجاد بار بر روی غبار
 • ابزار جداسازی غبارهای جمع شده
 • محفظه در برگیرنده واحد رسوب دهنده

انتخاب غبارگیر صنعتی مناسب

انتخاب غبارگیر صنعتی مناسباگر به دنبال خرید و راه اندازی سیستم غبارگیر صنعتی هستید قبل از انتخاب حتما نوع و ماهیت آلاینده ها را مشخص کنید. همچنین میزان و شدت گرد و غبار را بررسی کنید. با توجه به نوع صنعت و نیاز خود می توانید از مدل های مختلف غبارگیر استفاده کنید.

مجموعه هواپاد بهترین غبارگیرهای صنعتی را متناسب با نیازهای شما طراحی می کند. اگر به دنبال یک مجموعه معتبر برای طراحی غبارگیر و انجام محاسبات لازم برای راه اندازی غبارگیرهای صنعتی هستید کافی است وارد سایت ما شوید و با کارشناسان ما تماس بگیرید. از طراحی تا انجام محاسبات غبارگیر و اجرای سیستم ما کنار شما هستیم.

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

سخن پایانی

طراحی غبارگیر صنعتی بر اساس نوع نیاز و کاربردی که دارند به صورت های مختلفی انجام می شود. برای اینکه یک سیستم جمع آوری غبار بتواند به بیشترین راندمان خود برسد باید محاسبات دقیقی در پروسه طراحی و اجرا انجام دهند. ما سعی کردیم انواع رایج طراحی سیستم های غبارگیر را معرفی کنیم. شما می توانید طراحی منحصر به فرد را متناسب با کاربردی که مد نظر دارید انجام دهید.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر  می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!