مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات

غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات

یکی از مشکلات عمده جوامع صنعتی امروز آلودگی هوا و محیط زیست می‌باشد. امروزه زندگی ماشینی باعث شده است کار‌ها به راحتی انجام شوند و زندگی برای ما راحت‌تر باشد؛ اما در مقابل از یک‌سری از نیاز‌های اولیه مانند آب و هوای پاک محروم شده‌ایم و در معرض بیماری‌های گوناگون قرار گرفته‌ایم. یکی از بزرگترین آلاینده‌ها در کشور ما صنایع فولاد و فلزات می‌باشد که با استفاده ازبگ فیلتر  یا غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات می‌توان به‌طور قابل توجهی از آلاینده بودن آن‌ها جلوگیری کرد.

با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به تشریح کاربرد غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات بپردازیم. اگر شما نیز در مورد این مسئله کنجکاو هستید، به هیچ عنوان ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

آلودگی صنایع فولاد و فلزات

آلودگی صنایع فولاد و فلزات

صنایع فولاد و فلزات یکی از صنایع مورد توجه کشور محسوب می‌شود تولید کننده مواد اولیه بسیاری از صنایع دیگر است. این صنایع با به کار گیری تعداد زیادی از متخصصان در کاهش نرخ بیکاری نقش آفرینی بسیاری داشته است؛ همچنین بخش قابل توجهی از درآمد ارزی کشور به آن اختصاص یافته است اما با این وجود نباید به هیچ عنوان آلایندگی این صنایع را نادیده بگیریم. تعدادی از اصلی‌ترین آلاینده‌هایی که توسط صنایع فولاد و فلزات تولید می‌شوند عبارت است از:

  • ذرات معلق آلومینیوم

یکی آسیب‌زاترین آلاینده‌های صنایع فولاد ذرات معلق آلومینیوم می‌باشند. آلومینیوم یکی از مواد مصرفی این کارخانجات است و فرآیندهای صنعتی که روی آن انجام می‌شود سبب شده تا ذرات معلق این ماده در محیط پخش شوند و این موضوع آسیب‌های جبران ناپذیری را می‌تواند به سلامت کارگران برساند. استفاده از غبارگیری صنعتی در صنایع فولاد و فلزات سبب می‌شود تا این آلودگی کاهش پیدا کرده و کارگران در معرض خطرات کمتری قرار بگیرند.

  • ذرات آهک

از دیگر آلودگی‌هایی که توسط صنایع فولاد و فلزات تولید می‌شود ذرات آهک می‌باشد. ورود این ذرات برای سلامت انسان بسیار خطرآفرین است و باید با استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات، آن‌ها را از محیط کار حذف کرده تا از بروز مشکلات و بیماری‌های مختلف جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید:غبارگیر صنعتی در صنایع چوب و مبلمان

  • ذرات فلزی سنگین

یکی از فرآیندهایی که در صنایع فولاد و فلزات انجام می‌پذیرد ریخته گری است. انجام ریخته گری آلودگی‌های زیادی به همراه دارد و یکی از مهم‌ترین آلودگی‌های این فرآیند، ذرات فلزی سنگین هستند. این ذرات در فضا پخش شده و با ورود به بدن انسان خطرات بسیاری از جمله افزایش احتمال ابتلا به سرطان را در پیش دارند. پیشنهاد می‌کنیم تا با استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات از این مشکلات جلوگیری کرده و سلامت کارکنان خود را تضمین کنید.

در این بخش سعی کردیم به تعدادی از آلودگی‌های صنایع فولاد و فلزات بپردازیم که به سادگی توسط غبارگیرهای صنعتی قابل حذف می‌باشند. در ادامه به موضوعات دیگری در این باره خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید : کاربردهای غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی و بهینه‌سازی محیط کار

اجزای تشکیل دهنده غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات

اجزای تشکیل دهنده غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات

معمولا غبارگیر صنعتی با توجه به این که برای فیلتر کردن کدام دسته از ذرات معلق مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند اجزای متفاوتی داشته باشند؛ اما با این حال یکسری از بخش‌ها در تمامی غبارگیرها ثابت می‌باشند. در ادامه این اجزا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

  • دمنده‌های صنعتی

تفاوتی ندارد که قصد استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات را داشته باشید یا این که بخواهید از آن‌ها در صنایع چوب‌بری استفاده کنید. در هر صورت برای این که بتوانید ذرات معلق در هوا را کنترل کرده و آن‌ها را به فیلتر برسانید نیاز است تا با ایجاد یک جریان هوای مناسب، گرد و غبار را حرکت داده و آن‌ها را به سمت فیلتر پیش ببرید.

  • فیلتر

اصلی‌ترین جزو غبارگیرهای صنعتی فیلتر آن‌ها می‌باشد. جزئیات فیلترها با توجه به این که برای جداسازی چه نوع گرد و غباری مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات نیاز است تا ذراتی فلزی را از هوا جدا کند اما غبارگیری که در صنایع چوب‌بری مورد استفاده قرار می‌گیرد باید ذراتی چوبی را جداسازی کرده و همین امر سبب تفاوت فیلترهای این دو نوع غبارگیر می‌شود.

  • پاک کننده‌ی فیلتر

فیلترها بعد از این که میزان مشخصی از گرد و غبار را از هوا جداسازی کردند، ظرفیت آن‌ها تکمیل شده و نیاز به پاکسازی پیدا می‌کنند. به همین منظور معمولا در تمامی غبارگیرهای صنعتی یک سیستم تمیز کننده طراحی می‌شود که هر چند وقت یکبار فیلتر را پاکسازی کند.

  • محفظه ذخیره

آخرین مرحله‌ای که توسط غبارگیرهای صنعتی انجام می‌شود، ذخیره سازی است. گرد و غباری که از هوا جدا می‌شود نیاز است تا در محفظه‌هایی نگهداری شده تا در موعد مورد نظر مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید : غبارگیر خشک در صنایع صنعتی

سودآوری بیشتر با استفاده از غبارگیر صنعتی

سودآوری بیشتر با استفاده از غبارگیر صنعتی

یکی از جذاب‌ترین مزیت‌های استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات، سودآور بودن آن‌ها می‌باشد. بدین صورت که ذرات معلق فلزات مختلف توسط این غبارگیرها فیلتر می‌شوند می‌توانند پس از انجام یکسری فرآیندهای تخصصی مجددا به چرخه‌ی تولید برگشته و این مسئله مزیت بسیار بزرگی محسوب خواهد شد.

بیشتر بخوانید : فیلترهای صنعتی در محیط‌های صنعتی

 

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا با ارائه‌ی نکاتی کلیدی شما را با کاربرد غبارگیر صنعتی در صنایع فولاد و فلزات بیشتر آشنا کنیم. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر برای می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیر صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!