غبارگیر صنعتی،ابزاری ضروری برای ایمنی و سلامت

غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی

وجود گرد و غبار در کارگاه های صنعتی، کارخانه ها، انبارها و سایر بخش های تجارتی می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. در هر محیطی که فرایندهای صنعتی انجام می شود خیلی زود می توان با مقدار زیادی گرد و غبار مواجه شد. حال بیایید تصور کنید در محیط های معدنی و در صنایع معدنی اوضاع گرد و غبار به چه نحوی می باشد.

صنعت معدن شامل سایت های حفاری مختلفی می باشد که همگی مستعد ایجاد گرد و غبار هستند از این رو باید به دنبال حذف و کنترل این غبارها باشیم. یکی از روش های کارآمد برای حذف گرد و غبار استفاده از بگ فیلتر  یا غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی می باشد. ما در این مقاله سعی داریم بیشتر درباره کاربرد های غبارگیر صنعتی در معادن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

گرد و غبار در صنایع معدنی:

صنعت معدن از گسترش زیادی برخوردار است و ما در مواجه با معادن با مواد مختلفی سروکار داریم. مواد معدنی می تواند شامل شن و ماسه ، سنگ، زغال سنگ، فلزاتی مانند آهن، سرب، مس، طلا، روی، آلومینیوم، نیکل، منگنز، کروم، قلع و… شود همچنین معادن می توانند شامل مواد غیر فلزی مانند گچ، فسفات، تالک، پوکه، سنگ های قیمتی و مواد معدنی خاکی کمیاب مانند نئودیمیم، ایتریم، تربیوم و… شوند.

تولید گرد و غبار در صنایع معدن امری اجتناب ناپذیر می باشد. به طور مثال در حفاری معدن، هنگام جا به جایی توسط نوار نقاله، انتقال سطل ها و ذخیره در سیلو ها ما بیشترین تولید گرد و غبار را شاهد هستیم. به دلیل حجم زیاد و غلظت گرد و غبار در  حفاری معدن استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: غبار‌گیر صنعتی صنایع نفت و گاز

چرا باید از غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی استفاده کرد؟

Industrial dust collector in mining industry

رعایت مقررات مربوط به استانداردهای کیفیت هوای پاک و استفاده از غبارگیرهای صنعتی در هنگام حفاری معدن از مسائل بسیار مهم است. برخی از انواع گرد و غبار در حفاری معدن و سایت های معدنی مانند گرد و غبار زغال سنگ مستعد احتراق هستند.

سهل انگاری در کنترل گرد و غبار این ماده می تواند باعث ایجاد آتش سوزی و احتراق های وسیعی شود. معمولا ایجاد گرد و غبار قابل اشتعال در سلیو، نوار نقاله یا محفظه باعث ایجاد آتش و خسارت می شود از این رو برای جلوگیری از حادثه حتما باید از یک غبارگیر صنعتی مناسب استفاده شود.

انتخاب درست غبارگیر صنعتی برای صنایع معدنی منوط به اندازه گیری گرد و غبار تولیدی در معدن و همچنین نوع و جنس گرد و غبار می باشد.

بیشتر بخوانید : غبارگیر خشک در صنایع صنعتی

مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی:

استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی از جمله حفاری معادن فواید زیادی را به دنبال دارد. یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی در سایت های معدنی افزایش ایمنی و سلامت کارگران است. هوایی که پر از گرد و خاک مواد شیمیایی و یا گاز باشد می تواند به ریه های انسان صدمه وارد کند بنابراین حذف این آلاینده ها باعث افزایش شاخص هوای سالم در محیط و در نتیجه بالا رفتن سلامت کارگران می شود.

علاوه بر این موضوع تجمع خاک و گرد و غبار می تواند باعث کاهش بهره وری در کار شود. ورود گرد و غبار به درون تجهیزات باعث کند شدن و خرابی ابزارآلات می شود. همچنین تجمع گرد و غبار می تواند باعث افت کیفیت محصول نهایی شود بنابراین لازم است تا در محیط های معدنی از غبارگیر های صنعتی استفاده شود.

بیشتر بخوانید : فیلترهای صنعتی در محیط‌های صنعتی

نکات مهم در خرید غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی:

Industrial dust collector in mining industry 4

در خرید و انتخاب غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی باید به پارامترهای مختلفی توجه کرد. از جمله این موارد می توان به طراحی، ساخت و ساز، بهره برداری، فضای اثربخش، هزینه های سرمایه و مسائل نگهداری اشاره کرد. انتخاب غبارگیر های صنعتی همواره با مزایا و معایبی همراه می باشد که با توجه به نیاز کاربرد باید سنجیده شود.

در انتخاب و خرید غبارگیر های صنعتی مناسب برای معادن همواره باید به موارد زیر توجه کرد:
• غلظت گرد و غبار و اندازه ذرات
• درجه جمع آوری گرد و غبار
• ویژگی های جریان هوا
• ویژگی های گرد و غبار و روش های دفع آن
در ادامه سعی می کنیم هر کدام را به صورت مختصر توضیح دهیم.

غلظت و اندازه ذرات گرد و غبار:

غلظت و اندازه ذرات معلق در هوا یکی از پارامترهای مهم در انتخاب غبارگیر صنعتی می باشد. در عملیات حفاری مواد معدنی غلظت گرد و خاک از 1 تا 5 دانه (32/0 گرم) در هر فوت مکعب متغیر است و اندازه ذرات بین 5 تا 100 میکرومتر می تواند تغییر کند.

درجه جمع آوری گرد و غبار:

اینکه تا چه اندازه قرار است ذرات معلق را پاکسازی کنیم در انتخاب غبارگیر صنعتی اهمیت دارد. درجه جمع آوری به مسائل بهداشتی، میزان انتشار مجاز، ماهیت گرد و غبار و محل کارخانه بستگی دارد. بدیهی است که برای افزایش راندمان پاکسازی نیاز به تجهیزات کارآمدتری مانند رسوب دهنده های الکترواستاتیک نیاز داریم که از نظر اقتصادی هزینه بر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:غبارگیر صنعتی در صنایع چوب و مبلمان

ویژگی های جریان هوا:

ویژگی جریان هوا به این معنی است که از غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی در چه دمایی استفاده می شود و با چه مواد شیمیایی سروکار داریم. برخی از فیلترها را نمی توان در شرایط دمایی بیش از 82 سانتی گراد استفاد کرد. ذرات شیمیایی معلق در هوا می توانند باعث ایجاد خوردگی در اسکرابرهای مرطوب شوند بنابراین لحاظ کردن این شرایط هنگام خرید حائز اهمیت می باشد.

ویژگی گرد و غبار و روش دفع آن:

نوع گرد و غبار و غلظت متوسط تا سنگین بسیاری از مواد می تواند باعث سایش کلکتورهای گریز از مرکز خشک شود و مواد نمگیر می توانند کلکتورهای کیسه ای را مسدود کنند و در برخی مواد ماهیت قابل احتراق مواد دست ما را برای انتخاب غبارگیر محدود خواهد کرد از طرفی روش های دفع را زیر باید لحاظ کرد.

اگر گرد و غبار جمع آوری شده خشک باشد برای دفع مشکلاتی به دنبال داریم و اگر به صورت لجن و دوغاب باشد شاید در حمل و نقل مشکلی وجود نداشته باشد اما دفع بهداشتی فاضلاب معادن در محیط زیست بسیار مهم است. از این رو باید به شرایط دفع پسماندها نیز در خرید و انتخاب غبارگیر توجه داشت.

بیشتر بخوانید:استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع شیشه و سفال

از کجا غبارگیر صنعتی در صنایع معدنی بخریم؟

Industrial dust collector in mining industry 2

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر برای می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!