تاثیر غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی(بهبود شرایط کار و هوا)

Industrial dust collector in the automotive industry

صنایع خودروسازی از بزرگترین و فعالترین صنایع کشور هستند که هزاران پرسنل هر روزه در آن فعالیت می‌کنند. حجم زیاد کار و تولید در این صنعت در کنار مزایای مثبت و سازنده‌ای که دارد، سبب شده تا آلودگی‌های مختلفی از جمله ذرات معلق وارد هوا شده و محیط زیست و سلامت کارمندان را به خطر بیندازد.
این آلودگی مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به یکی از کاربردی‌ترین راه حل‌ها بپردازیم. این راه حل، استفاده از بگ فیلتر یا غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی است. اگر شما نیز در این باره کنجکاو هستید، به هیچ عنوان ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

مشکلات حاصل از تشکیل غبار در محیط صنایع خودروسازی

مشکلات تشکیل غبار در محیط صنایع خودروسازی

صنایع خودروسازی به علت انجام برخی عملیات‌ها جهت تولید خودرو مستعد ایجاد مقدار زیادی غبار هستند و این غبارات در فضای کارخانه مشکلات بسیاری را ایجاد خواهند کرد. در ادامه به بررسی تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • مشکلات تنفسی و ایجاد بیماری

طبیعی است که در سالن کارخانجات خودروسازی تعداد زیادی پرسنل در حال کار هستند. ریه این افراد در برخورد مداوم با غبار در زمانی نه چندان طولانی دچار مشکلات شدیدی خواهد شد که می‌تواند نه تنها به سلامت افراد، بلکه به کارخانه نیز ضررهای سنگین و گاها جبران نشدنی وارد کند.

وجود عناصر فلزی در غبار کارخانه و تنفس این مواد توسط کارکنان، می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند انواع سرطان‌ها و یا پوکی استخوان بشود. با توجه به این موضوع وجود غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی جهت تامین سلامتی پرسنل بسیار حیاتی و حائز اهمیت خواهد بود.

  • مشکلات ایمنی

در هنگام انجام عملیات‌هایی مثل برشکاری و سوراخکاری در صنایع خودروسازی مقدار زیادی براده فلزات رسانا در هوا پراکنده می‌شوند. برخی از این ذرات ممکن است در حوالی همان محل عملیات بر روی زمین ریخته شوند اما مقداری از این براده‌ها تا شعاع بیشتری در فضا معلق باقی خواهند ماند.

این براده‌ها که رسانا نیز هستند با نفوذ به برخی تجهیزات برقی با IP های پایین مانند برخی موتورها، فیوزها، ترمینال‌ها و کنتاکتورها موجب اتصال‌های خطرناک شده و باعث خرابی آن تجهیزات خواهند شد؛ همچنین در موارد حادتر موجب ایجاد خطراتی مانند آتش‌سوزی و یا برق گرفتگی شدید می‌شوند. این مورد یکی از مهم‌ترین الزامات استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی محسوب می‌شود که متاسفانه در بسیاری از موارد به آن توجهی نمی‌شود.

  • مشکلات دیداری

حس بینایی را شاید بتوان پراهمیت‌ترین حس در میان حواس پنجگانه بشری در نظر گرفت. تجمع مقدار زیادی از غبار در محیط سربسته کارخانه موجب کم شدن وسعت و عمق دید پرسنل می‌شود که خود می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای افراد داخل کارخانه ایجاد کرده و باعث کاهش بازده کارکنان شود.

  • دستورالعمل‌های بهداشتی

مطابق دستورالعمل‌های ابلاغ شده از جانب وزارت بهداشت به کارخانجات مختلف، کارخانجات موظف به رعایت برخی اصول بهداشتی هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مربوط به پاکی هوای کارخانه و عاری بودن آن از غبار است.

یکی از ساده‌ترین و به صرفه‌ترین روش‌ها برای کنترل میزان غبار موجود در هوا استفاده از غبارگیرهای صنعتی است. استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی باعث می‌شود که غبار موجود در فضای کارخانه در حد استانداردهای تعیین شده از طرف وزارت بهداشت قرار گیرد و کارخانه مجبور به پرداخت و یا تحمل جریمه‌های ناشی از رعایت نکردن اصول و استانداردها نگردد.

خرید و نصب یک غبارگیر صنعتی  در صنایع خودروسازی شاید کمی گران بنظر برسد اما با یک حساب سرانگشتی میتوان به این نتیجه رسید که عدم بکارگیری غبارگیرها به مرور می‌تواند هزینه‌های به مراتب سنگین‌تری را نصیب صنایع کند.

غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی چیست؟

غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی چیست

غبارگیر صنعتی از جمله تجهیزات کنترل کننده گرد و غبار موجود در هوا با ظرفیت بالا است. این دسته از غبارگیرها می‌توانند گرد و غبار محیط کارخانه را پس از گذراندن هوا از فیلترهای مختلف بگیرند تا محیط کارخانه همواره هوایی تمیز و مطابق استانداردها داشته باشد.

در برخی صنایع مانند صنایع خودروسازی غبارات فلزی تولید شده قطبی هستند که به معنی آن است که این غبارها هیچوقت نشست نمی‌کنند و به صورت همیشگی در هوای کارخانه شناور باقی می‌مانند؛ تنها راه برطرف کردن و از بین بردن این غبارها استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی و یا صنایعی از این قبیل است.

بیشتر بخوانید : تأثیر غبارگیر صنعتی در صنایع سیمان و تولید مصالح ساختمانی

مراحل کار غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی

مراحل کار غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی

پروسه کار یک غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی پیچیده‌تر از آن است که بتوان در چند سطر آن را شرح داد و نیاز مبرمی نیز برای توضیح با دقت تمام مراحل وجود ندارد اما به شکل ساده می‌توان گفت یک غبارگیر صنعتی در مرحله اول عملیات مکش هوا را از طریق کانال‌هایی که در محیط کارخانه نصب می‌شوند انجام می‌دهد.

در این بخش هوا به همراه گرد و غبار وارد کانال‌های مکنده می‌شود تا به بخش بدنه غبارگیر که فیلترها در آن قرار دارند هدایت شود.

در مرحله دوم با از بین بردن خاصیت قطبی غبار، ذراتی که سنگین‌تر هستند در مخزنی که در کف بدنه غبارگیر نصب شده است ته‌نشین می‌شوند. غبارهای سبکتر نیز توسط فیلترهای مختلف به ترتیب جذب می‌شوند.

در مرحله سوم و پس از تصفیه کامل هوا از گرد و غبارهای صنعتی، هوای پاک و تمیز به داخل فضای کارخانه بازگردانده می‌شود.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

سخن پایانی

در این مقاله به نقش غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی پرداختیم و به الزامات وجود آن که باعث تضمین سلامتی کارکنان و تجهیزات موجود در این صنایع می‌شود پرداختیم. همچنین گفتیم که مراحل غبارگیری در مقیاس صنعتی به چه شکل است و چطور این تجهیز می‌توانند هوای آلوده و پر گرد و غبار کارخانه را غبارگیری و تمیز کند. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر برای می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!