استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع نساجی و پارچه‌بافی

غبارگیر صنعتی در صنایع نساجی و پارچه‌بافی

در طول تاریخ همواره یکی از فعالترین، ریشه‌دارترین و بزرگترین صنایع ایرانی صنعت نساجی و پارچه بافی بوده است. این صنعت در کنار محصولات زیبا و مهمی که ارائه می‌کند جزو صنایعی محسوب می‌شود که دارای محیط کار آلوده و پر از کرک و غبار معلق در هوا است.

اصولا عملیات تولید پارچه از نخ و برشکاری‌هایی که روی آن انجام می‌پذیرد باعث پراکنده شدن کرک و ذرات معلق می‌شوند که هوای کارخانه را آلوده کرده و مشکلاتی را برای پرسنل بوجود می‌آورند. در این مقاله سعی داریم موشکافانه سراغ این مشکلات برویم و در نهایت به راه‌حل تمام این مشکلات که استفاده از بگ فیلتر  یا غبارگیر صنعتی صنایع نساجی و پارچه‌بافی است بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

مشکلات حاصل از تشکیل غبار در محیط صنایع نساجی و پارچه‌بافی

مشکلات حاصل از تشکیل غبار

همانطور که در بخش مقدمه گفتیم، صنایع نساجی و پارچه‌بافی مقدار زیادی غبار ایجاد می‌کنند که در محیط کارخانه سبب ایجاد مشکلاتی بسیاری می‌شود. برخی از این مشکلات به شرح زیر هستند:

  • مشکلات تنفسی کارکنان

پرسنل و کارکنان زیادی در صنایع نساجی هر روز و به مدت چندین ساعت مشغول به کار هستند. اگر هوایی که این افراد در این زمان طولانی تنفس می‌کنند آلوده و دارای مقدار زیادی غبار باشد به مرور زمان ریه این افراد دچار مشکلاتی خواهد شد که در نهایت به برخی مشکلات تنفسی می‌انجامد.

همچنین جنس برخی از این غبارها که ناشی از انجام عملیات‌های تولید و یا برش‌زنی پارچه است از مواد شیمیایی تشکیل شده که با راه پیدا کردن به بدن افراد از طریق هوای پرغبار علاوه بر ایجاد بیماری‌های ریوی به ایجاد سایر بیماری‌ها در نقاط دیگر بدن افراد نیز دامن خواهد زد. به این جهت وجود غبارگیر صنعتی صنایع نساجی و پارچه‌بافی از ملزومات تامین سلامتی کارکنان محسوب می‌شود.

  • مشکلات فنی

می‌دانیم که تمام ابزارهای برقی که در صنایع نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای درجه حفاظت بالایی نیستند و گرد و غبارهای پراکنده در هوای کارخانه به مرور زمان می‌تواند در برخی از تجهیزات برقی رسوخ کند.

تجمع مقدار زیادی از این مواد در داخل دستگاه‌ها موجب بالا رفتن دمای آن دستگاه می‌شود که در نهایت باعث سوختن و آسیب مالی به کارخانه‌دار خواهد شد؛ می‌توان با هزینه بسیار کمتر و با نصب غبارگیر صنعتی صنایع نساجی و پارچه‌بافی از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کرد.

بیشتر بخوانید: تاثیر غبارگیر صنعتی در صنایع خودروسازی

  • دستورالعمل‌های بهداشتی

غبارگیر صنعتی صنایع نساجی

هر کارخانه با توجه به ضوابط مشخصی اجازه و پروانه تولید محصول می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین ضوابطی که در وزارت بهداشت تنظیم شده، ضوابط مربوط به هوای کارخانه است.

هوای محیط کارخانه باید در بازه سالم قرار داشته باشد تا پروانه شرکت در خطر ابطال قرار نگیرد. اما از طرفی در برخی صنایع مانند صنایع پارچه‌بافی ذات کار باعث آلوده شدن هوا می‌شود و نمی‌توان جلوی تولید غبار را گرفت.

در این مورد هم با بهره‌گیری از غبارگیر صنعتی صنایع نساجی و پارچه‌بافی می‌توان همواره مطمئن بود که هوای کارخانه در بازه سالم قرار خواهد داشت و خطراتی همچون تعطیلی و یا جریمه کارخانه را تهدید نمی‌کند.

  • مشکلات دیداری

حس بینایی از مهم‌ترین حواس انسانها است. تجمع مقدار زیادی از کرک و غبار در محیط سربسته کارخانجات تولید پارچه و صنایع نساجی موجب کم شدن میزان دید پرسنل می‌شود که این اتفاق می‌تواند زمینه ساز ایجاد مشکلات بیشتری باشد.

  • افزایش کیفیت محصول تولیدی

با کمک گرفتن از غبارگیرها می­توان کیفیت محصولات تولیدی کارخانه را افزایش داد. به این شکل که با جلوگیری و ممانعت از ورود غبارهای معلق و سرگردان در هوا به داخل محصول نهایی، فضایی امن برای تولید تمیز و با کیفیت بالا فراهم می‌شود.

نحوه عملکرد غبارگیر صنعتی در صنایع نساجی و پارچه‌بافی به چه صورت است؟

نحوه عملکرد غبارگیر صنعتی در صنایع نساجی و پارچه‌بافی

همانطور که از نام این تجهیز کاملا مشخص است، غبارگیر صنعتی یک تصفیه کننده هوا و کنترل کننده آلودگی است که مختص فضاهای عظیم مانند فضای کارخانجات طراحی و تولید شده است. با توجه به صنعت هدف، نوع طراحی و پیاده سازی و همچنین فیلترهای مورد استفاده در غبارگیر ممکن است متفاوت باشد تا بیشترین بازدهی را برای آن صنعت به ارمغان بیاورد.

غبارگیر صنعتی صنایع نساجی و پارچه‌بافی دارای کانال‌هایی در فضای کارخانه هستند که کار مکش را انجام می‌دهند. این کانال‌ها هوای پر از گرد و غبار را به سمت فیلترها هدایت می‌کنند و ذرات آلوده توسط فیلترهای مختلف در مسیر گرفته می‌شوند تا در نهایت یک هوای تلطیف شده، پاک و عاری از گرد و غبار به دست آید. گرد و غباری که توسط فیلترها جذب شده نیز به داخل کیسه‌هایی منتقل می‌شوند که هر چند وقت یکبار و پس از پر شدن می‌توان آنها را تخلیه کرد.

در انتخاب و خرید غبارگیر صنعتی صنایع نساجی و پارچه‌بافی به این موضوع مهم نیز دقت کنید که اندازه و توان مکنده و فیلتر گرد و غبار باید با توجه به محیط کارخانه تعیین شود. با تهیه غبارگیر کوچک فضای کارخانه به خوبی تصفیه نخواهد شد و از سوی دیگر با خرید و نصب غبارگیری که بزرگتر از حد نیاز باشد، فقط هزینه‌های مصرف انرژی بالاتر خواهد رفت.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به نقش غبارگیر صنعتی صنایع نساجی و پارچه‌بافی بپردازیم و شما را از مزایای آن و نقشی که در تمیز کردن هوا و در پی آن تضمین سلامتی کارکنان و دستگاه ها دارد مطلع سازیم. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر برای می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!