تأثیر غبارگیر صنعتی در صنایع پتروشیمی

تأثیر غبارگیر صنعتی در صنایع پتروشیمی

یکی از مهم‌ترین مواردی که در تمامی صنایع باید به آن‌ها اهمیت داده شود محیط زیست می‌باشد. ورود آلاینده‌های صنعتی به محیط اطراف می‌تواند خطرات بسیار زیادی را به همراه داشته باشد و به همین منظور قوانین سخت‌گیرانه‌ای نیز در رابطه با صنعت و محیط زیست وضع شده‌اند.

یکی از صنایعی که در صورت عدم رعایت اصول می‌تواند به محیط زیست آسیب‌های شدیدی وارد کند صنایع پتروشیمی می‌باشد. آلاینده‌ها و گرد و غباری که توسط فرآیندهای صنعتی در پتروشیمی تولید می‌شوند باید توسط  بگ فیلتر یا غبارگیرهای بخصوصی فیلتر شده تا از این آسیب‌ها جلوگیری به عمل آید؛ با توجه به این موضوع، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی بپردازیم و شما را با این فناوری بیشتر آشنا کنیم. در ادامه، با ما همراه باشید.

آلودگی هوا ناشی از صنایع پتروشیمی

آلودگی هوا ناشی از صنایع پتروشیمیپتروشیمی را می‌توان جزو آلاینده‌ترین صنایع به شمار آورد. تعدادی از مهم‌ترین آلاینده‌هایی که توسط صنایع پتروشیمی به هوا وارد می‌شوند عبارتند از:

 • گاز آمونیاک

گاز آمونیاک را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین آلاینده‌های تولید شده توسط صنایع پتروشیمی دانست. این گاز به محض انتشار در محیط خود را به مناطق مرطوب بدن از جمله چشم‌ها، حلق و گلو، دهان، ریه و… می‌چسباند و باعث ایجاد حس سوزش می‌شود.

همچنین نفوذ آمونیاک درون بدن می‌تواند بیماری‌های مختلفی را برای انسان ایجاد کند؛ به همین منظور نیاز است تا صنایع پتروشیمی نهایت تلاش خود را در راستای جلوگیری از ورود گاز آمونیاک به محیط زیست پیش بگیرند.

 • آلودگی‌های برج اوره

یکی از بخش‌های صنایع پتروشیمی که آلودگی زیادی را به هوا وارد می‌کند، برج اوره است. گرد و غبار و بخاراتی که از بالای برج اوره خارج می‌شوند باید کاملا فیلتر شده و از ورود آن‌ها به محیط زیست جلوگیری به عمل آید؛ این جداسازی می‌تواند توسط غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی انجام پذیرد.

 • آلودگی‌های واحد بسته‌بندی اوره

صنایع پتروشیمی معمولا اوره را بسته‌بندی کرده و به فروش می‌رسانند. فرآیند بسته‌بندی اوره می‌تواند گرد و غبار زیادی را ایجاد کرده و برای این که بهداشت محیط کار حفظ شده و سلامت کارکنان دچار مشکل نشود نیاز است تا از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی استفاده شده تا هوای محیط تصفیه شود.

 • گازهای کربن منواکسید، کربن دی‌اکسید، نیتروژن دی‌اکسید و…

صنایع پتروشیمی علاوه بر تولید گرد و غبار گازهای سمی مختلفی را نیز تولید کرده که می‌توانند به محیط زیست آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کنند. این گازها نیز همانند گرد و غبار باید فیلتر شده و از ورود آن‌ها به محیط اطراف جلوگیری شود.

در این بخش سعی کردیم به تعدادی از مهم‌ترین آلاینده‌هایی که توسط صنایع پتروشیمی وارد هوا می‌شوند بپردازیم. در بخش بعدی به مطالب دیگر در رابطه با آلودگی، گرد و غبار و غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی خواهیم پرداخت.

لزوم استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی

لزوم استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمییکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن فعالان پتروشیمی شکل بگیرد، این است که آیا برای فیلتر کردن گرد و غبار در صنایع پتروشیمی الزامی وجود دارد یا خیر؟ و این که آیا انجام ندادن این کار می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی شود؟

پاسخ ما به هر دو سوال بالا مثبت است. استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی و فیلتر کردن گرد و غبار جزو ملزومات است و همچنین در صورت عدم انجام این کار، خسارات آن می‌تواند بسیار سریع و خطرناک باشد. تقریبا جنس تمامی آلاینده‌ها و گرد و غباری که از صنایع پتروشیمی حاصل می‌شوند سرطان‌زا بوده و باید با جدیت تمام از ورود آن‌ها به محیط جلوگیری به عمل آید.

بیشتر بخوانید :تاثیر غبارگیر صنعتی در صنایع چوب و مبلمان

مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی

تا اینجا بحث ما بر روی بهداشت محیط و سلامت کارکنان بود که خب این موضوع اصلی‌ترین دلیل استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی می‌باشد؛ اما مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی به این مورد خلاصه نشده و می‌تواند سودآوری‌های مختلف دیگری نیز برای شما داشته باشد. در زیر به تعدادی از این مزایا اشاره کرده‌ایم:

 • فروش موادی که فیلتر شده‌اند

گاهی اوقات در غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی شما موادی را به عنوان آلودگی حذف می‌کنید که می‌تواند به عنوان ماده‌ی اولیه در صنایع مختلف دیگر مورد استفاده قرار بگیرد؛ با توجه به این موضوع فروش این مواد سود خوبی را به شما خواهد رساند.

 • افزایش طول عمر دستگاه‌ها

یکی از عواملی که می‌تواند به دستگاه‌های صنعتی آسیب وارد کند گرد و غبار موجود در هوا می‌باشد. شما با استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی این ذرات معلق را حذف کرده و در نتیجه باعث افزایش طول عمر دستگاه‌ها خواهید شد.

 • افزایش درصد خلوص محصولات

یکی دیگر از مزایایی که استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی دارد افزایش درصد خلوص محصولات است. شما با استفاده از غبارگیر صنعتی آلودگی را از محیط کار خود حذف کرده و در نتیجه ناخالصی کمتری را نیز وارد محصولات خود می‌کنید.

غبارگیر صنعتی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اجزایی غبارگیر صنعتی معمولا با توجه به این که غبارگیر قرار است تا در چه صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد اجزای متفاوتی نیز می‌تواند داشته باشد اما به طور کلی همه‌ی غبارگیرها یکسری بخش‌های مشترک دارند که عبارتند از:

 • دمنده

دمنده در هوای پر از گرد و غبار را به حرکت درآورده و به سمت فیلتر سوق می‌دهد.

 • فیلتر

فیلتر وظیفه جداسازی ذرات معلق را دارد. نوع و ویژگی‌های فیلتر با توجه به این که در چه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال فیلتر غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی با فیلتری که در غبارگیرهای صنایع داروسازی استفاده می‌شوند متفاوت است.

 • سیستم تمیزکننده‌ی فیلتر

پس از این که گرد و غبار توسط فیلتر از هوا جدا شد نیاز است تا عملیات تمیزکاری روی آن انجام پذیرد تا مجددا ظرفیت جذب گرد و غبار خود را بازیابی کند.

 • محفظه ذخیره کننده گرد و غبار

بعد از این که گرد و غبار از فیلتر جدا شد باید در یک محفظه ذخیره شود تا پس از مدتی باقی عملیات‌های مورد نیاز بر روی آن انجام شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا علاوه بر ارائه نکاتی کلیدی در رابطه با غبارگیر صنعتی صنایع پتروشیمی، مطالبی مفید نیز در رابطه با کلیات غبارگیر صنعتی و نحوه عملکرد آن‌ها ارائه کنیم. امیدواری مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر برای می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!