تاثیر غبار‌گیر صنعتی صنایع نفت و گاز در فرآیند تولید + نحوه کارکرد و مزایا

تاثیر غبار‌گیر صنعتی صنایع نفت و گاز

پس از انقلاب صنعتی و بوجود آمدن صنایع گوناگون، انسان با مشکل بزرگ آلودگی هوا مواجه شده است. این آلودگی سلامت انسان‌ها و همه موجودات زنده را تحت تاثیر خود قرار داده است و یکی از دغدغه‌های مهم جوامع امروزی محسوب می‌شود؛ یکی از ابزارهایی که می‌توان برای حل این مشکل استفاده کرد، بگ فیلتر یا غبارگیر صنعتی است.

استفاده از غبار‌گیر صنعتی صنایع نفت و گاز می‌تواند تاثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت هوا و کاهش آلودگی در فرایندهای استخراج و تولید نفت و گاز داشته باشد.

فرایند تولید در این صنایع مانند دیگر صنایع بزرگ همراه با ایجاد گرد و غبار، ذرات معلق و گازهای سمی است که باعث شیوع بیماری‌های ریوی و تنفسی نه تنها در بین کارگران محیط کارخانه، بلکه در میان ساکنین منطقه می‌شوند.

بر طبق مطالعات انجام شده کسانی‌که در مناطق استخراج نفت و گاز قرار دارند ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی در آن ‌ها بیشتر می‌باشد. غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز یکی از ملزومات این صنایع محسوب می‌شود که با نصب آن نه تنها سلامتی کارگران، بلکه سلامتی ساکنین آن منطقه را بهبود می‌بخشد.

 

برای خرید بگ فیلتر با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

انواع آلودگی‌های حاصل از صنایع نفت و گاز

انواع آلودگی‌های حاصل از صنایع نفت و گاز
اکثر صنایع مخصوصا صنایع نفت و گاز با آلودگی بسیار همراه می‌باشند و آلاینده‌های فراوانی را وارد آب، خاک و هوا می‌کنند. در ادامه به انواع این آلودگی‌ها خواهیم پرداخت.

  • آلودگی آب

آلودگی آب یکی ازانواع آلودگی‌ها می‌باشد که منشا آن پسآب قسمت‌های مختلف این صنایع است. پسآب این صنایع از خود نفت و گاز سمی‌تر بوده است و می‌تواند تا مدت‌ها در طبیعت باقی بماند. عمده‌ترین منابع تولید پسآب عبارتند از: پسآب خنک کننده‌ها، پسآب واحد آمونیاک، پسآب کارخانه اوره، پسآب‌های نشتی و پسآب واحد بوتن.

  • آلودگی هوا

آلودگی هوا یکی از مهمترین‌ آلودگی‌ها است که نتیجه فرآیند استخراج و تولید نفت و گاز می‌باشد. گازهای سمی و ذرات معلق در هوا آنقدر کوچک هستند که با چشم دیده نمی‌شوند؛ این ذرات با تنفس مستقیم وارد ریه‌ها شده و می‌توانند مشکلات تنفسی ایجاد کنند. با استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز می‌توان از انتشار گازهای سمی و گرد و غبار در محیط پیش‌گیری نمود.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز

اجزای دستگاه غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز

دستگاه‌های غبار گیر صنعتی همان‌طور که از نامشان پیداست در محیط‌های صنعتی نصب شده و گرد و غبار و ذرات پراکنده در هوا که توسط دستگاه‌های خط تولید ایجاد شده است را قبل از آن که در محیط پخش شوند به خود جذب می‌کنند و هوای محیط را سالم نگاه می‌دارند.

تفاوتی ندارد که دستگاه غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز را در نظر داشته باشید یا دستگاه غبارگیر صنایع چوب و مبلمان. تمامی این دستگاه‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند و ممکن است با توجه به محیطی که در آن نصب می‌‌شوند متفاوت باشند؛ اما همه آن ها دارای یک‌سری اجزای اصلی می‌باشند که عبارتند از:

  • مکنده

همان‌طور که از نامش پیداست در لحظه حجم زیادی از هوا را مکش می‌کند و این مکش به منظور جذب گرد و غبار و ذرات معلق در هوا صورت می‌گیرد.

  • فیلتر گرد و غبار

این فیلترها معمولا از جنس کتان یا پلی‌استر می‌باشند. فیلترها ذرات سمی معلق در هوا را به خود جذب می‌کنند و هوای تازه را به بیرون از دستگاه هدایت می‌کنند. لازم به ذکر است که کلیت کار آن‌ها در تمامی صنایع یکسان است اما در جزئیات، با توجه به این که چه نوع گرد و غباری را جذب می‌کنند متفاوت می‌باشند. برای مثال جزئیات فیلتر غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز با جزئیات فیلتر غبارگیرهایی که در صنایع فولاد به کار می‌روند متفاوت است.

  • سیستم تمیز کن فیلتر

بعد از این که فیلتر مقدار مشخصی از آلاینده‌ها را به خود جذب کرد نیاز به تمیزکاری نیاز پیدا می‌کند. تمیز کردن فیلترها معمولا به سه روش صورت می‌گیرد: تکان دادن، جریان معکوس، هوای فشرده یا پالس جت.

  • مخزن گرد و غبار

همان‌طور که از نامش پیداست محل جمع شدن گرد و غبار می‌باشد؛ پس از این که گرد و غبار از فیلترها جداسازی شدند، در این مخزن‌ها جمع‌آوری می‌شوند.

بیشتر بخوانید : استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع شیشه و سفال

مزایای پنهان غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز

مزایای پنهان غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز

غبارگیر صنعتی یکی از تجهیزات مهم کنترل کیفیت هوا محسوب می‌شود. جالب است بدانید گرد و غبار علاوه بر این‌که سلامتی انسان را تهدید می‌کند باعث خرابی خود دستگاه‌های خط تولید نیز می‌گردد.

گرد و غبار و ذرات معلق می‌توانند بر روی قسمت‌های مهم دستگاه نشسته و کار دستگاه‌ را با اختلال رو‌برو کنند. با نصب و استفاده از غبارگیر صنعتی می‌توان از وارد شدن این ذرات معلق به داخل دستگاه پیش‌گیری کرد و هزینه‌های تعمیر ماشین‌آلات را کاهش داد. این مزیت، مزیتی است که غالبا به آن توجه نمی‌شود.

یکی دیگر از مزایای غبارگیر صنعتی جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار به داخل محصول تولیدی می‌باشد و این مساله باعث می‌شود محصول نهایی از کیفیت خوبی برخوردار شود.

با توجه به موارد بالا نصب و استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز قطعا می‌تواند جوانب مختلف فرآیند تولید را تحت تاثیر قرار داده و کیفیت تولید را افزایش دهد.

 

برای خرید بگ فیلتر با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا علاوه بر معرفی غبارگیر صنعتی صنایع نفت و گاز، نکاتی کلیدی و مفید را نیز در مورد نحوه کارکرد، مزایا و… غبارگیرهای صنعتی به شما ارائه دهیم. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر  می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!