استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع شیشه و سفال

Use of industrial dust collector in glass and pottery industries

صنایع شیشه و سفال را شاید بتوان از قدیمی‌ترین صنایع در تاریخ ایران و جهان در نظر گرفت. امروزه نیز صنایع شیشه و سفال از صنایع فعال و بزرگ در کشور است. این صنایع با وجود محصولات پرکاربردی که تولید می‌کنند، محیط کار به شدت آلوده‌ای دارند و حفظ تمیزی هوا در این کارخانجات همواره جزو چالش‌های مدیران مربوطه بوده است.

در این مقاله قصد داریم به مشکلاتی که آلودگی و غبار تولید شده در صنایع شیشه و سفال بوجود می‌آورند بپردازیم و راه‌حل تمام این مشکلات که استفاده از بگ فیلتر یا غبارگیر صنعتی صنایع شیشه و سفال است را به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

برای خرید بگ فیلتر با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

مشکلات مربوط به غبار در صنایع شیشه و سفال

مشکلات مربوط به غبار در صنایع شیشه و سفال

وجود و پراکندگی غبارها در محیط کارخانه می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای پرسنل و کارخانه‌دار بوجود بیاورد. در این قسمت قصد داریم به بخشی از این مشکلات بپردازیم.

  • مشکلات تنفسی

شاید اولین مشکلی که در هنگام فکر کردن به گرد و غبار به ذهنمان برسد ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی باشد. بله! همین مسئله یکی از مهم‌ترین دلایل بوجود آمدن غبارگیر صنعتی صنایع شیشه و سفال است. هر روزه تعداد زیادی پرسنل در محیط این کارخانجات در حال عبور و مرور هستند و در هنگام نفس کشیدن هوای محیط را به ریه‌های خود وارد می‌کنند و بالطبع آلودگی که در هوا وجود دارد باعث ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی می‌شود.

  • ایجاد بیماری

در صنایعی مانند صنعت شیشه از مواد معدنی برای ساخت کریستال و شیشه‌ها استفاده می‌شود که یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین آن‌ها ماده معدنی سیلیس است. سیلیس حالتی پودری داشته و به راحتی در هوا به مقدار زیاد پراکنده می‌شود.
وجود این عناصر معدنی در هوا و تنفس آن توسط افراد حاضر در محیط کارخانه علاوه بر مشکلات تنفسی, باعث ایجاد بیماری در سایر نقاط بدن این افراد می‌شود. اگر قصد دارید محیطی سالم را برای کارکنان خود فراهم کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا با استفاده از غبارگیر صنعتی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری به عمل آورید.

  • مشکلات فنی

همواره توصیه می‌شود در صنایع خشنی مانند صنایع شیشه و سفال از تجهیزاتی با ضریب حفاظتی بالا استفاده شود؛ اما همواره برخی از این تجهیزات هستند که دارای ضریب حفاظتی مناسبی نیستند. گرد و غبار موجود در هوا به مرور با وارد شدن به داخل این تجهیزات می‌تواند باعث گرم شدن دستگاه و در نهایت خرابی آن شود.

واضح است برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های گزاف تعمیر یا حتی تعویض دستگاه، می‌توانیم با نصب غبارگیر صنعتی صنایع شیشه و سفال از بروز این مشکلات پیشگیری کنیم.

بیشتر بخوانید:انتخاب غبارگیر برای محیط‌ های کاری

  • مسائل مربوط به ضوابط بهداشتی صنایع

هر صنعتی که در کشور در حال فعالیت است باید دارای پروانه تولید باشد. این پروانه با رعایت نکردن برخی ضوابط ممکن است باطل شود و یا جریمه‌های سنگینی را روی دست کارخانه بگذارد.

یکی از مهمترین ضوابط, ضوابط مربوط به سلامت بودن هوای محیط داخلی کارخانه است. هوای کارخانه باید در بازه سالم از نظر سازمان صادر کننده پروانه تولید باشد؛ اما در صنایعی مانند صنایع شیشه و سفال که در ذات خود تولید کننده گرد و غبار هستند، باید اقداماتی اندیشید که همواره هوای محیط کارخانه در چارچوب ضوابط باقی بماند. یکی از بهترین و بی‌دردسرترین انتخاب‌ها استفاده از غبارگیر صنعتی صنایع شیشه و سفال است. با استفاده از این غبارگیر همواره خیالتان از بابت تمیزی هوای کارخانه و رعایت ضوابط محیطی راحت خواهد بود.

  • مشکلات دیداری

وجود مقدار زیادی از گرد و غبار معدنی پراکنده در هوا به مانند یک طوفان می‌تواند جلوی عمق دید کارکنان را بگیرد و مانع ورود و نور به بخش‌های مختلف کارخانه شود. این مسئله می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کرده که پیشنهاد می‌کنیم با نصب غبارگیر صنعتی صنایع شیشه و سفال از این مشکل جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید : تاثیر غبارگیر صنعتی در صنایع کاغذ و محصولات کاغذی

نحوه عملکرد غبارگیر صنعتی در صنایع شیشه و سفال به چه صورت است؟

نحوه عملکرد غبارگیر صنعتی در صنایع شیشه و سفال

هر صنعتی با توجه به نوع آن، طراحی غبارگیر به خصوص خود را می‌طلبد. اما پایه کار تمام غبارگیرهای صنعتی را میتوان به سه بخش تقسیم کرد.

در ابتدا هوای پر از غبار توسط مکنده‎‌های قدرتمند به داخل کانال‌هایی کشیده می‌شوند. کانال‌ها این هوای آلوده را به بخشی که فیلترها وجود دارند هدایت می‌کنند. هر فیلتر با توجه به ویژگی و نوع بافتی که دارد می‌تواند قسمتی از آلودگی‌ها را جذب کند. با گذر دادن هوای آلوده از سد این فیلترها، به مرور هوا تمیز شده و در خروجی بخش فیلترها ما یک هوای تمیز و سالم خواهیم داشت.

پس از تصفیه‌ی کامل هوا، در آخرین مرحله غبارگیری صنعتی، هوای تمیز از طریق کانال‌هایی مجددا به داخل فضای کارخانه منتقل خواهد شد.

بیشتر بخوانید :غبارگیر صنعتی در ریخته گری

 

 

برای خرید بگ فیلتر با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

سخن پایانی

در این مقاله به توضیح و تشریح غبارگیر صنعتی صنایع شیشه و سفال پرداختیم و سعی کردیم شما را با مزایای نصب و استفاده از این غبارگیرها آشنا کنیم. اشاره کردیم که عدم استفاده از این تجهیز چقدر می‌تواند به پرسنل و دستگاه‌های کارخانه آسیب برساند و حتی موجب ابطال پروانه تولید و پلمپ شدن کارخانه شود.

همچنین در ادامه به نحوه کار غبارگیرهای صنعتی پرداختیم و از مراحل تصفیه هوا گفتیم. امیدواریم مطالب گفته شده راهنمای خوبی درباره‌ی غبارگیر صنعتی صنایع شیشه و سفال واقع شده باشند.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر برای می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیر صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!