غبارگیر صنعتی کارخانه کاشی و سرامیک

غبارگیر صنعتی در کارخانه کاشی و سرامیک

غبارگیر صنعتی  دارای هواکش صنعتی است که برای گردآوری ذرات ریز و همچنین گرد و غبار موجود در واحد تولیدی در صنایع مختلف، شیمیایی، دارویی، مصالح ساختمان و… مورد استفاده قرار می‌ گیرد. غبارگیر صنعتی جهت پروسه‌های تولیدی و صنعتی در محدوده‌های صنعتی بکار گرفته  می‌شود.

یکی از عمده ترین صنایع نیازمند به غبارگیر، غبارگیر صنعتی در کارخانه کاشی و سرامیک است. در این کارخانه به منظور تولید کاشی و سرامیک باید با سفال کار کنند. در پروسه تولید، به ویژه برش محصولات گرد و غبار زیادی تولید می‌شود که باید از طریق دستگاهی از محیط حذف شود. علاوه بر این استفاده از غبارگیر در این صنعت باعث می‌شود که هزینه‌های تولید تا حد زیادی کاهش یابد.

انواع مختلف غبارگیر صنعتی

غبارگیر صنعتی اسامی مختلفی دارد که عبارتند از:

 • دستگاه غبارگیر خشک
 • دستگاه غبارگیر کیسه‌ای
 • دستگاه غبار روب مرکزی و……

غبارگیر صنعتی در کارخانه کاشی و سرامیک

انواع مختلف غبارگیر صنعتیدر صنعت کاشی و سرامیک از دستگاه غبارگیر خشک و دستگاه غبارگیر کیسه‌ای استفاده می‌شود. دستگاه غبارگیر باعث کمتر شدن هزینه نگهداری و افزایش طول عمر تجهیزات می‌شود. وقتی گرد و غبار داخل دستگاه و تجهیزات نفوذ نکند، عمر سیستم غبارگیر نیز افزایش می‌ یابد. به همین منظور نیاز به تعمیرات تجهیزات کمتر می‌شود. هرچقدر که دستگاه غبارگیر بتواند در کارخانه کاشی و سرامیک به صورت بهینه، کارایی داشته باشد، هزینه‌های تولید نیز تا حد زیادی کاهش یافته و روند ساخت مصالح نیز با سرعت بیشتر انجام می‌شود.

پروسه تولید کاشی و سرامیک و نیاز به غبارگیر صنعتی

فرآورده‌های جانبی خاک رس تولیدات زیادی را عرضه می‌کند. فرآورده‌هایی همچون آجر سفالی، سرامیک، کاشی، گچ، سفال سازی و….. اکثر این محصولات در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده و بهره‌وری قرار می‌گیرند و جزء مصالح ساختمانی محسوب می‌شوند. اما تهویه هوای فضای تولید و حذف آلودگی و آلاینده‌های معلق مثل ذرات گرد و غبار، همچنین انتقالشان به خارج محیط تولید از بزرگترین و مهم‌ترین معضلات مدیران تولید صنایع کاشی و سرامیک در جای جای جهان بوده است.

ایجاد یک محیط بدون ذرات معلق و استفاده از انواع هواکش‌های صنعتی مانند غبارگیر صنعتی و هواکش فشار قوی با استفاده از استانداردهای روز، جمله‌ای از قانون‌های سختگیرانه در آماده‌سازی کیفیت هوا و قانون‌های ایمنی فضای کار استاندارد بوده.

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

به نحوی که در صورت عدم وجود غبارگیر صنعتی در کارخانه تولید کاشی و سرامیک، فورا مدیر کسب و کار را جریمه می‌کنند. غبارگیر صنعتی با جمع آوری ذرات معلق ، علاوه بر ایجاد محیطی امن و سالم و تامین سلامتی کارکنان به عنوان راه حلی مناسب جهت کم کردن آلاینده و آلودگی هوای داخل کارخانه ، مانع تشکیل پودر و رسوب در دستگاه‌ها همچون تجهیزات وسایل صنعتی می‌شود. در نهایت استفاده از غبارگیر صنعتی کارخانه کاشی و سرامیک به صحت بهره‌وری و کاهش مخارج تولیدات می انجامد. غبارگیرهای صنعتی در ساختارهای تهویه مانند کارخانجات معادن کوره‌ها و…… به کار می‌رود.

تجهیزات نام برده شامل فیلترهای متفاوتی اند که با بهره‌گیری از مواد فیزیکی و شیمیایی، ذرات معلق در هوا را جذب خود می‌کنند. سپس وقتی ذرات معلق در هوا جذب شدند ذرات گرد و خاک قادرند به آسانی از فیلتر خارج شده و حتی به صورت جامد گردآوری شده و در آخر نیز دور ریخته شوند. غبارگیر صنعتی سبب کاهش هزینه مرتبط با تمیز کردن و تخلیه ذرات گرد و خاک شده و در نهایت نیز تاثیر مثبت و خوبی در کم کردن آلودگی هوا و زیاد کردن بهداشت محیط کار دارد.

غبارگیر بگ فیلتر یا همان غبارگیر خشک،  اکثراً در کارخانه‌های سرامیک و کاشی‌سازی و صنعت فولاد و سیمان کاربرد داشته است.

کاربرد غبارگیر در صنعت تولید کاشی و سرامیک

کاربرد غبارگیر در صنعت تولید کاشی و سرامیکبگ فیلترها از روند فیلتراسیون به جهت جداسازی غبارها از جریان هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از غبارگیرها از پر استفاده‌ترین و ارزان‌ترین نمونه‌های غبارگیر در صنعت به حساب می‌آید. در این گونه از غبارگیرها جریان گاز غبار وارد محفظه کیسه‌ها شده و از بین کیسه‌های ساخته شده با الیاف که همان فیلتر بوده است عبور می کنند. کیسه‌ها قادرند از نوع بافته شده و یا حتی نمدی از الیاف کتان، یا مخلوطی از مواد مصنوعی باشند. بگ فیلترها معمولاً ۸ قسمت دارند که شامل قسمت های زیر می‌شود:

 • قسمت پاکیزه
 • قسمت غبار آلود
 • کیسه فیلتر
 • صفحه‌ای لوله‌ای
 • آر ای وی
 • ورودی هوای فشرده
 • لوله‌های قسمت دمش
 • محفظه و هاپر

انواع بگ فیلتر در صنعت

بگ فیلترها را به خاطر نوع و شیوه پاکسازی آنها می‌توان به چهار گروه تقسیم کرد.

بیشتر بخوانید : معرفی انواع طراحی غبارگیر صنعتی | اجرای غبارگیر

 • بگ فیلترهای تکانی: یک میله به کیسه متصل بوده و حرکتش به کمک یک موتور انجام می‌شود. در هنگام انجام مراحل پاکسازی هیچ جریان غباراتی از بین کیسه رد نخواهد شد.
 • بگ فیلتر جریان معکوس: جریان هوا فرم اصلی کیسه را تشکیل می‌دهد و در حین انجام مراحل پاکسازی، جریان هوای آلوده در داخل کیسه ادامه پیدا کرده و کیسه دوباره ظاهر خود را به دست می‌آورد.
 • بگ فیلتر جریان صوتی: این نوع بگ فیلتر اصلاً رایج نیست ولی حرکت دادن با امواج صوتی قابل انجام است. پاکسازی کردن با امواج صوتی به طور معمول با یک روش دیگر پاکسازی که مطمئن‌تر بوده است انجام می‌پذیرد.
 • بگ فیلتر پالس جت: از رایج‌ترین بگ فیلترها بوده است. این نوع از پاکسازی محفظه کیسه به عنوان پاک کردن با کمک جت فشار شناخته شده است. جریان هوای غیرمنتظره هوای فشرده، باید آنقدر قدرتمند باشد تا اطمینان حاصل شود که شوک در راستای کل کیسه و شکست‌های غبار جریان یابد.

صنعت کاشی سازی و افزایش الودگی هوا

صنعت کاشی سازی و افزایش الودگی هواکیفیت و وضعیت هوا در کارگاه‌های صنعتی از طریق عوامل مضر شیمیایی متفاوتی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. همچنین از جمله دلایل آسیب‌زا به محیط زیست می‌توان به صنعت کاشی و سرامیک اشاره داشت. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ واحد کارخانه تولید کاشی و سرامیک در کشور در حال فعالیتند که تقریباً همه این کارخانه‌ها با وجود غبارگیر صنعتی قادر به ادامه فعالیت خود هستند.

فن، مهم ترین بخش غبارگیر

فن غبارگیر،  نقشی مهمی برای دستگاه‌های فیلترراسیون در کارخانجات تولیدی ایفا می‌کند. سیستم فن غبارگیر دارای سیستم جمع آوری گرد و غبار برای بیرون آوردن باقیمانده پودر فرار خاک رس در طول مراحل مختلف است.

در مرحله تولید خاک رس، از انتقال مواد خام برای بدنه و تامین لعاب آغاز می‌شود. در بخش کوره و فیلتراسیون طیف گسترده‌ای از فن‌های صنعتی مخصوص تامین هوا، قابل استفاده قرار می‌گیرد. غبارگیر صنعتی جهت سیستم‌های فیلتراسیون با فیلتر کیسه‌ای یا همان بگ فیلتر، باقی محلول‌های پاکیزه کننده هوا را برای ترویج در جو درگیر می‌کند. از کاربردهای دیگر آن می‌توان به تصفیه هوای اتاق‌ها و مکان‌هایی که فرآورده‌های سرامیکی در آن جا تولید شده‌اند اشاره کرد.

خشک کردن، جهت تولید جریان هوای کم فشار با کارکرد انرژی بالا، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین خشک کردن، سیستم را  برای تنظیم سطح رطوبت محصول برای عملکرد بی عیب و نقص آماده می‌کند.

بیشتر بخوانید : محاسبات غبارگیر | اصول و روش محاسبات غبارگیر صنعتی 

 غبارگیر صنعتی یا سیکلون‌ها

محققان دانشگاه علم و صنعت توانستند دستگاهی را بسازند که بر روی غبارگیرهای پرکاربرد صنعتی به اسم غبارگیرهای سیکلونی، متمرکز شود. این دستگاه قادر است دامنه کاربردش را افزایش دهد. همچنین لزوم به استفاده از فیلترها الکتروفیلترهای صنعتی را تا حد امکان کاهش داده.

این کار  در نهایت می‌تواند به طور چشمگیری از هزینه‌های عملیاتی غبارگیرهای صنعتی را بکاهد. عبارگیرهای صنعتی یکی از قسمت‌های هزینه بردار در اکثر صنایع هستند. بنابراین پژوهشگران این دانشگاه برای رفع این مشکل یک سامانه جدید به عنوان تغلیظ کننده غبار را خلق کرده و بازدهی غبارگیر سیکلونی را تا حد امکان افزایش داده‌اند. بدین صورت قادرند ذرات ریزتر و یا حتی پاک‌تر را نیز به فیلترها برسانند. این کار عمر فیلترها را تا حد زیادی افزایش می دهد.  همچنین بازه زمانی برای عوض کردن فیلترها طولانی‌تر خواهد شد. با استفاده از
این ساز و کار می‌توان موجب کاهش هزینه نصب و اجرا فیلترها شد.

کاهش هزینه های تولید با استفاده از غبارگیر صنعتی کارخانه کاشی و سرامیک

با استفاده از دستگاه غبارگیر صنعتی کارخانه کاشی و سرامیک ، می توانید علاوه بر تامین ایمنی تنفسی برای کارکنان، به کاهش هزینه‌های تصفیه هوا و تولید نیز کمک کنید. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید با مشاورین شرکت هواپاد تماس بگیریدبرای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر  می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!