غبارگیر صنعتی برای کاهش آلودگی هوا در صنایع کشاورزی

غبارگیر صنعتی برای صنایع کشاورزی

غبارگیر صنعتی برای کنترل کردن آلودگی هوا و آلاینده‌ها استفاده می‌شود و ذرات و غبارات را جمع آوری کرده و محیط را پاک می‌گرداند. این دستگاه می‌تواند سبب حفظ سلامتی افراد شود. سیکلون‌ها نیز یکی از انواع غبارگیرهای صنعتی هستند. نوعی از غبارگیر، غبارگیر صنعتی برای صنایع کشاورزی بوده که برای کاهش آلودگی در این محیط استفاده می­شود.

سیکلون غبارگیر صنعتی چیست؟

سیکلون نوعی دستگاه غبارگیر صنعتی است که برای غبار روبی و گردآوری ذرات معلق در جو همچون هوا، گاز، مایعات و…….. مورد استفاده قرار می­گیرد.  دستگاه سیکلون به شکل سیستمی مخروطی صنعتی بوده که با بهره‌گیری از ساز و کار گردابی خود، ذرات موجود در جریان هوا، گاز یا مایعات را حذف و جداسازی می­کند.

تفکیک ذرات از مایع را هیدروسیکلون و همچنین تفکیک ذرات از گاز، سیکلون گاز می‌نامیده می‌شود. دستگاه غبارگیر صنعتی سیکلون در محیط‌های صنعتی بسیار پرکاربرد است.

برای مثال از این دستگاه غبارگیر صنعتی برای صنعت کشاورزی استفاده می‌شود. همچنین این دستگاه در صنعت کشاورزی بسیار مفید واقع شده است. غبارگیر صنعتی برای صنایع کشاورزی، از مهم ترین و سودمند ترین تجهیزات بوده و استفاده از آن باید جدی گرفته شود. سیکلون دارای دو قسمت بوده است، اول نیروی چرخش سیال و دوم گرانش برای یافتن و جدا کردن ذرات معلق در هوا، که به طور معمول به ذرات جامد جداسازی شده، رطوبت گیر هم می‌نامند.

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

اجزای تشکیل دهنده سیکلون

  • استراگچر: اسم دیگر آن شاسی بوده و در استوانه اصلی و بخش مرکزی جایگاه ربایش گرد و غبار بوده است.
  • هاپریا: اسم دیگر آن قیف زیرین است که جایگاه گردآوری و خالی کردن گرد و غبار است.
  • روتاری والو: برای تخلیه مواد و ذرات به کار رفته است.
  • جدا کننده سیکلونی حمل: برای غبارگیری ذرات گاز استفاده می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده سیکلون

 انواع دستگاه سیکلون:

  • سیکلون فانتونگرن ( برای جدا کردن کاتالیست‌ها و باقی ذرات جامد از گاز در اثر فرایند کراکینگ بستر سیال کارایی دارد.)
  • سیکلون لیوت ( برای تمیز کردن هوا از ذرات خشک و نچسب با اندازه متوسط تا درشت که اغلب در صنایع شیمیایی و ساختمانی و کشاورزی استفاده می‌شود.)
  • سیکلون سیوت ( برای فرایندهایی همچون احتراق سوخت، پختن، خشک کردن و…… استفاده می‌شود.)

 سیکلون در کشاورزی

سیکلون نوعی از دستگاه غبارگیر صنعتی بوده که در صنعت کشاورزی بسیار پر فایده عمل می­کند. به نحوی که استفاده از غبارگیر صنعتی برای صنایع کشاورزی، لازمه تولید محصولات با کیفیت است. چرا که تمام آلودگی هوا را از محیط تولید خارج می­کند. سیکلون از جمله وسایل و ابزارآلات بسیار مهم در لوازم کشاورزی به شمار می‌آید که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و مصارف زیادی به همراه داشته .

بیشتر بخوانید : معرفی انواع طراحی غبارگیر صنعتی | اجرای غبارگیر

اهمیت بسیار زیاد این دستگاه به این جهت است که از پمپ‌های کشاورزی محافظت و مراقبت می‌نماید. هنگامی که آب از داخل چاه خارج می­شود، مقدار بسیار زیادی از سنگ ریز و درشت، همچنین دانه‌هایی که در داخل زمین وجود دارد را با خود همراه می­کند که سبب آلودگی آب می­گردد. آب این سنگ‌های گوناگون و دانه‌ها را به سمت لوله‌ها هدایت می‌کند و همین امر باعث می‌شود که این مواد مانع از انتقال آب و ساختارهای آبپاش شوند. به همین جهت دستگاه غبارگیر سیکلون بر سر چاه‌ها نصب شده و باعث می‌شوند ذرات از آب جدا و مانع عبور این مواد می‌شوند.

برخی اوقات کشاورزان از دو عدد دستگاه غبارگیر سیکلون بهره می‌گیرند تا در سیستم آبرسانی اختلال ایجاد نشود. آلودگی آب و اختلال در سیستم آب رسانی به تدریج موجب آلودگی هوا می­شود. که دستگاه غبارگیر صنعتی برای از بین بردن آلودگی هوا نیز می­تواند کمک کننده باشد.

هیدروسیکلون در کشاورزی

هیدروسیکلون یا همان فیلتر هیدروسیکلون که حتی به ماسه گیر هم معروف است سبب حذف و جدا کردن ذرات از سیستم فاضلاب، سیستم آب، آب چاه و رودخانه می‌شود. این سیستم یک پیش تصفیه آب با بهره‌گیری از فشار سیال و ایجاد نیروی سانتریفیوژ و الگوی جریان است. مکانیزم کارکرد این فیلتر آبیاری، طبق نیروی گریز از مرکز، فشار ایجاد شده در سیستم و ذرات معلق موجود در آب بوده.

شتاب خطی حرکت آب ورودی به فیلتر، با توجه به حرکت دورانی با سرعتی مارپیچ دگرگون شده و با تلاقی ذرات به دیواره داخلی فیلتر به جداسازی نیروی جاذبه ذرات جامع از مایع کمک قابل توجهی می‌کند. این عملکرد طبق افت فشار حداقلی صورت پذیر است. علت پایین آمدن حداقلی افت فشار، چرخش آب و واکنش نیروی گریز از مرکز شده است که سبب خالی شدن هوای موجود و کاهش فشار در مقیاس حداقلی خود باقی خواهد ماند.

هیدروسیکلون در کشاورزیچیزی که در این سیکلون کشاورزی بسیار اهمیت دارد این بوده که هر چقدر قطر فیلتر هیدروکسیکلون کمتر و کوچکتر بوده باشد، ذرات در حجم بیشتری جدا خواهند شد. هنگام ساخت سیکلون کشاورزی از اوراق فولادی و برای زیاد کردن مقاومت آن در برابر ضربه و خوردگی و سایش از رنگ اپوکسی استفاده خواهد شد. از گونه‌های مختلف فیلتر هیدروسیکلون در تسویه و آبیاری تحت فشار به مانند آب‌های کشاورزی، آبرسانی شهری و بهره‌گیری از آب‌های رودخانه می‌شود.

دستگاه غبارگیر صنعتی سیکلون ( از نوع هیدروسیکلون) کشاورزی برای حذف ذرات جامد است و نمی‌تواند املاح و یان‌های آب را حذف کند و برای این کار مناسب نیست. ۲ الی ۵ دقیقه باید آب در داخل فیلتر سیکلون کشاورزی باقی بماند تا روند فیلتراسیون کامل شود.

بیشتر بخوانید : محاسبات غبارگیر | اصول و روش محاسبات غبارگیر صنعتی 

فیلتر سیکلون کشاورزی در گنجایش گوناگونی تولید می‌شود ( ۵ الی ۳۰۰ متر مکعب) و نهایت فشار متحمل بر آن ۸ بار است. هر اندازه قطر هیدروسیکلون در فیلتر سیکلون کشاورزی کمتر باشد، جداسازی ذرات نیز با ابعاد کوچکتر انجام می‌شود.

دبی ورودی به فیلتر سیکلون کشاورزی در هنگام خرید این دستگاه بسیار مهم است. زیرا اندازه حجم و نوع سیکلون را مشخص می‌کند. فیلتر هیدروسیکلون در زمان استفاده از آب رودخانه بسیار مفید است.

استفاده از سیکلون کشاورزی در زمین‌های کشاورزی و اماکنی که از آب چاه برای آبیاری بهره می‌برند بسیار مهم و الزامی بوده و همچنین سیکلون کشاورزی در جداسازی دانه‌های ساینده نیز به کار می‌رود. فیلتر هیدروسیکلون بدون استفاده از انرژی الکتریکی و با انرژی داینامیکی ذرات را حذف می‌کند و نسبت به بقیه وسایل کشاورزی قیمت پایین‌تری را داراست.

این فیلتر نسبت به سایر فیلترها از نگهداری و تعمیرات کمتری برخوردار است بنابراین غبارگیر کشاورزی و یا همان سیکلون کشاورزی عمر طولانی خواهد داشت. این غبارگیر کشاورزی مانع از اختلال و سایش در قسمت‌های سیستم آبیاری، مانند پمپ خواهد شد. بازدهی سیکلان به سایز ذرات موجود و مدت زمان فشار نیرو به ذرات بستگی دارد.عیبی که سیکلون در خود دارد، نداشتن دسترسی به داخل دستگاه است که این کار را برای کشاورزان کمی مشکل می‌کند.

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

غبارگیر صنعتی برای صنایع کشاورزی و رفع آلودگی هوا

دستگاه سیکلون غبارگیر، وسیله پرکاربرد است که با داشتن قیمت پایین عملکرد بالایی داشته و بسیار مفید و سودمند است. سیکلون‌ها اکثراً بیش از ۹۸ درصد آلاینده‌ها را جذب می‌کند. در واقع در صنعت تولیدی کشاورزی  استفاده از غبارگیر صنعتی برای کشاورزی الزامیست. این دستگاه علاوه بر رفع آلودگی آبی سبب کاهش آلودگی هوا نیز می­شود. برای آشنایی بیشتر با کاربرد غبارگیر در صنایع کشاورزی با کارشناسان هواپاد تماس بگیرید..برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر  می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!