اصول و کاربردهای غبارگیر مرطوب در صنایع مختلف

غبارگیر مرطوب

وجود ذرات جامد و آلاینده ها در هوا آسیب های زیادی به دنبال دارد. این آلاینده ها در صنایع مختلف شدت و غلظت متفاوتی دارند. با توجه به ماهیت صنایع، وجود گرد و غبارهای شیمیایی در هوا می تواند صدمات بیشتری به پرسنل، تجهیزات و حتی کیفیت محصول نهایی وارد آورد.

مدیریت گرد و غبار در صنایع از جمله روش های کارآمد برای پیشگیری از خسارات ناشی می باشد.بگ فیلتر یا  غبارگیر مرطوب یکی از انواع دستگاه های جمع آوری گرد و غبار می باشد. در این مقاله قصد داریم غبارگیر مرطوب را معرفی کنیم و بیشتر با ویژگی های آن آشنا شویم.

 

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

غبارگیر مرطوب چیست؟

شوینده ها یا اسکرابرها نوعی از دستگاه های جمع آوری غبار هستند که در مکانیز آن ها از یک مایع برای حذف ذرات و گازهای آلاینده استفاده می شود. در غبارگیر مرطوب جریان هوای آلوده با استفاده از پاشیده شدن در مایع، مجبور کردن عبور آن از مایع و یا با استفاده از روش های مختلف دیگر برای تماس با مایع، هوای پاک تولید می شود.
اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از غبارگیرهای مرطوب داشته باشیم باید بگوییم که این دستگاه شامل 4 قسمت زیر می شود:

• ونتوری
• اسکرابر
• سیکلون
• حوضچه ته نشینی

نحوه کار غبارگیر مرطوب چگونه است؟

wet duster 2

نحوه کار غبارگیر مرطوب به این صورت است که هوا بعد از عبور از فن وارد ونتوری می شود. در این بخش هوای آلوده یکنواخت می شود و در یک مسیر باریک با آب ترکیب می شود. سپس با دادن یک زاویه مناسب به سمت اسکرابر هدایت می شود. لازم به توضیح است که چیدمان نازل های آب داخل اسکرابر به شکلی است که تمامی هوای عبور داده شده با آب شسته شود.
پس از شسته شدن، آلودگی از طریق خروجی اسکرابر در حوضچه ته نشین می شود. هوای خروجی از اسکرابر با خود مقدار زیادی رطوبت و آب دارد بنابراین در یک سیکلون این رطوبت از هوا جدا می شود و آنچه که باقی می ماند هوای نسبتا خشک است.

هوای خشک از طریق دودکش خارج و آب از لوله های خروجی به مخزن آب دستگاه بر می گردد.نکته مهم و کلید اصلی در طراحی غبارگیر صنعتی مرطوب تماس خوب بین مایع شستشو و گاز آلوده می باشد.

بیشتر بخوانید : غبارگیر خشک در صنایع صنعتی

انواع غبارگیر مرطوب:

همانطور که قبلا اشاره شد اصول کار غبارگیر مرطوب به این صورت است که گرد وغبار را در مایع به دام می اندازد و سپس این آلاینده ها در مایع حل و یا جذب می شوند در نتیجه هوای خروجی کاملا پاک و سالم خواهد بود.

به طور عمده دستگاه های اسکرابر یا همان غبارگیرهای صنعتی مرطوب به 4 دسته کلی تقسیم می شوند:
1. شوینده پاششی
2. شوینده دارای بستر
3. شوینده مکانیکی
4. شوینده گاز اتمیزه

یک نوع تقسیم بندی دیگر نیز وجود دارد که اساس و مبنای آن میزان افت فشار است. در این تقسیم بندی ما 3 نوع دستگاه گرد و غبارگیر صنعتی مرطوب داریم که عبارتند از: اسکرابرهای انرژی پایین، اسکرابرهای انرژی متوسط و اسکرابرهای انرژی بالا.

بیشتر بخوانید : فیلترهای صنعتی در محیط‌های صنعتی

غبارگیرهای مرطوب با انرژی پایین:

وت اسکرابر های انرژی پایین به این صورت کار می کنند که قطرات آب نازهای تحت فشار اتمیزه شده به هوای ورودی به صورت معکوس عمل پاکسازی را انجام می دهند. آب های آلوده در انتهای اسکرابر جمع می گردد.

معمولا برای این غبارگیرهای مرطوب از برج های مه پاش به صورت عمودی یا افقی استفاده می شود.وت اسکرابرها می توانند ذرات را تا 10 میکرون جذب کنند و در صد بازده این نوع دستگاه ها 90 درصد می باشد.

غبارگیرهای مرطوب با انرژی متوسط:

wet duster 6

وت اسکرابر های انرژی متوسط یا غبارگیر مرطوب سیکلونی با نیروی گریز از مرکز ذرات گرد و غبار را حذف می کند. در این نوع از دستگاه ها ذرات آلاینده توسط دیواره خیس اسکرابر جمع آوری می شوند. وت اسکرابر های انرژی متوسط قادر هستند ذرات با قطر 5 میکرون را حذف کنند.

غبارگیرهای مرطوب با انرژی بالا:

ونتوری اسکرابرها یا غبارگیر تر با انرژی بالا یک ورودی همگرا دارد. هوای آلوده به ذرات جامد از این ورودی عبور می کند و سرعت آن به 1200 – 36000 fpm افزایش پیدا می کند. در دهانه این ورودی همگرا اسپری های آب تعبیه می شوند.

آب به صورت شعاعی به دهانه ونتوری تزریق می شود. به علت سرعت بالا و تربلانس هوا با آب و ذرات گرد و غبار موجود در هوا سبب اختلاط این مواد شده که در انتها به صورت لجن ته نشین می شود.

فرایند انباشتگی بین ذرات گرد و غبار و قطرات آب تا بعد از انتهای ونتوری ادامه دارد. مدل های ونتوری دارای بازده بالایی هستند و می توانند ذرات قابل تنفس را حذف کنند. کارایی ونتوری به نوع طراحی افت فشار کارخانه سازنده و نوع گلویی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید:غبارگیر صنعتی در صنایع چوب و مبلمان

کاربردهای اصلی غبارگیر مرطوب در صنعت:

جمع آورنده های مرطوب شکل متداولی از جمع کننده های گرد و غبار در صنعت به شمار می روند. بیشترین کاربرد آن در صنعت خودروسازی می باشد اما می توان رد پای آن را در صنایعی مانند فرآوری مواد غذایی، داروسازی و تولیدات بیولوژیکی مشاهده کرد. این سیستم به خوبی از پس حذف آلاینده های داخل هوا که ممکن است باعث ایجاد آسیب شوند بر می آید.
کاربرد اصلی این نوع از غبارگیرهای صنعتی برای جمع آوری سنگ زنی و گرد و غبارات ناشی از فلزات خطرناک می باشد. وجود ذرات ریز از فلزات خطرناک در هوا موجب بروز حوادثی مانند آتش سوزی و انفجار در کارگاه ها و کارخانه ها می شود. این نوع ذرات فلزات خطرناک شامل: آلومینیوم، تیتانیوم، زیرکونیوم، تانتالیم، نیوبیوم، منیزیم و سایر فلزات خطرناک می شود.

بیشتر بخوانید:استفاده از غبارگیر صنعتی در صنایع شیشه و سفال

چرا از غبارگیر صنعتی مرطوب استفاده کنیم؟

wet duster 4

متاسفانه تجربه نشان داده است که استفاده از غبارگیرهای کیسه ای و یا مدل های دیگر در جمع آوری ذرات فلزی قابل اشتعال مناسب نیستند و همین جمع کردن آن ها در یک محفظه باعث بروز انفجار می شود. بهترین دستگاه برای حذف ذرات فلزی قابل اشتعال استفاده از سیستم مرطوب می باشد. خرید غبارگیر مرطوب مزیت های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

مزایای اسکرابر:

• انرژی الکتریکی کمتری نسبت به سایر مدل ها مصرف می کند.
• هزینه سرویس و نگهداری از آن پایین است.
• هزینه سرمایه اولیه آن کمتر است.
• بهترین روش برای حذف و فیلتر برخی از گازهای خطرناک است.
• مناسب برای حذف گازهایی با دما، رطوبت و چربی زیاد می باشد.
• می توان دستگاه را در نزدیک ترین محل به منبع غبار نصب کرد.
• برای نصب فضای کمتری احتیاج دارد.

 

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

 

از کجا غبارگیر مرطوب خریداری کنیم؟

اگر به دنبال خرید غبارگیر مرطوب هستید و نمی دانید آن را از کجا تهیه کنید ما به شما مجموعه هواپاد را معرفی می کنیم. این مجموعه انواع مختلفی از غبارگیرهای صنعتی مرطوب را با بهترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین قیمت ارائه می دهد. شما می توانید از طریق فروشگاه ما مدل های گوناگون اسکرابرهای مرطوب را از لحاظ مشخصات و قیمت بررسی کنید و خریداری نمایید.

 

سخن پایانی

آموزش غبارگیر صنعتی به دلیل گستردگی و تنوع مدلی آن نیاز به صرف زمان دارد. هر کدام از مواردی که در این مقاله بیان شد یک مبحث کاملا وسیع است. ما سعی کردیم چارچوب کلی از غبارگیرهای صنعتی را بیان کنیم امیدواریم توانسته باشیم مسیر یادگیری شما را تا حدودی مشخص کنیم.برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر  می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

برای خرید بگ فیلتر با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!