3 قاتل خاموش دستگاه مکنده خود را بشناسید!

دستگاه مکنده صنعتی

3 قاتل خاموش دستگاه مکنده خود را بشناسید – قبل از اینکه کلید دستگاه مکنده خود را فشار دهید و از روشن نشدن آن غافلگیر شوید، مراحل نگهداری از مکنده صنعتی خود را یک به یک انجام دهید تا عمر مکنده صنعتی خود را افزایش دهید.

 

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

محصولات ویژه ما را بررسی کنید!

چگونه عمر دستگاه مکنده خود را تا 10 سال افزایش دهیم؟

1- الکتروموتور مکنده ها آسیب پذیر هستند.

الکتروموتورها همیشه باعث غافلگیری ما می شوند. نوسانات برق شهری، دو فاز شدن، آمپر کشیدن و عمل نکردن پلاتین موتورهای تکفاز، همگی عاملی برای نابودی الکتروموتور دستگاه مکنده شما محسوب می شوند

جالب است بدانید الکتروموتورهای ایرانی همچون موتوژن و الکتروژن  نیز از این موضوع استثنا نیستند و شرط و شروطی را برای گارانتی خود در نظر گرفته اند که از مهمترین آنها می توان به وجود تابلو برق اشاره نمود. اما یک تابلو برق مکنده صنعتی شامل چه المان هایی می شود.

نوسانات برق اولین قاتل مکنده

  • کنترل فاز: این قطعه الکتریکی باعث می شود الکتروموتور دستگاه مکنده شما را از خطر دوفاز و یا تکفاز شدن نجات دهد به عبارتی از سوختن الکتروموتور تنها در چند ثانیه جلوگیری می کند. از طرفی در مقابل نوسانات برق که در برخی از نقاط ایران بسیار دیده می شود همانند یک محافظ برق عمل می کند
  • کنترل جریان: اضافه بار یکی دیگر از عواملی است که سلامت الکتروموتور شما را به خطر خواهد انداخت و وجود یک کنترل بار یا جریان در تابلو برق، دستگاه مکنده شما را در مقابل بار غیر مجاز محافظت می نماید.

تابلو برق دستگاه مکنده| 3 قاتل خاموش دستگاه مکنده

تابلو برق دستگاه مکنده

 بیشتر بخوانید:دستگاه مکنده صنعتی چیستبیشتر بخوانید:مزایای مکنده صنعتی

2- کلید دستگاه مکنده در نقش دوست یا دشمن

شاید نتیجه این تحقیق کمی عجیب به نظر برسد، اما شما به عنوان یک نجار در صنعت چوب باید بدانید بیشتر دستگاه های نجاری به واسطه کلید های آنها دچار آسیب می شوند

دوفاز و یا تکفاز شدن الکتروموتور به این معنا است که به جای سه رشته سیم برق تنها یک و یا دو رشته سیم برق دار هستند و سیم دیگری به دلیل قطع بودن برق را عبور نمی دهد. این امر سبب می شود الکتروموتور تنها در چند ثانیه از بین برود.

گاهی درست عمل نکردن یک کلید باعث سوختن مکنده می شود. گرد و غبار ناشی در محیط های نجاری در صنعت چوب باعث می شود پلاتین کلیدها به درستی عمل نکنند و به مکنده آسیب رسانند. اما برای جلوگیری از این عمل می توانید همانند زیر عمل کنید.

گردغبار دومین قاتل دستگاه مکنده

  • حداقل در هر ماه داخل کلید دستگاه مکنده خود را تمیز کنید. با باد گرفتن در داخل کلید، دستگاه مکنده خود را برای سالیان سال گارانتی کنید.
  • از کلید های داخل تابلو برق استفاده کنید و یا اتصال دستگاه مکنده را با دستگاه نجاری خود بطور مستقیم انجام دهید بطوری که روشن و خاموش شدن مکنده با دستگاه نجاری شما همزمان انجام شود.

 بیشتر بخوانید:دستگاه مکنده صنعتی چیست

3-مکنده های تکفاز در خطر سوختگی

شاید فکر کنید مکنده های تک فاز نسبت به مکنده های سه فاز از آسیب پذیری کمتری در مقابل دو فاز شدن برخوردارند. اما اگر چه دو فاز شدن عامل تهدیدی برای الکتروموتور تکفاز محسوب نشود اما گرد و غبار محیط صنعت چوب باز اهرمی برای آسیب زدن به موتورهای تک فاز محسوب می شوند.

در قسمت پشتی الکتروموترهای دستگاه مکنده تک فاز کلاچ و پلاتینی قرار گرفته است که وظیفه آن این است که برای دورگرفتن اولیه الکتروموتور جریان بالایی را ایجاد کند و پس از آن با قطع کردن پلاتین از کلاچ، جریان به حالت نورمال (جریان پایین) خود بر می گردد و تا پایان به کار خود ادامه می دهد.

گاهی گرد و غبار محیط باعث می شود پلاتین و کلاچ موتور عمل نکند. و همچنان با جریان بالا به کار خود ادامه دهند که نتیجه آن به سوختن موتور ختم شود.

درست عمل نکردن کابل و کلید

  • حداقل در هر ماه یکبار با بادگرفتن پلاتین و کلاچ الکتروموتور، دستگاه مکنده تکفاز خود را از خطر سوختگی نجات دهید.

 

4-قدرت کابل ها در دستگاه مکنده

گاهی فاصله تابلو برق تا دستگاه مکنده شما زیاد است. و مجبور می شوید از یک کابل طولانی استفاده کنید. فراموش نکنید کابل هایی که به ظاهر سالم هستند ممکن است از داخل دچار کشیدگی و قطع شدگی شوند.

کشیده شدن کابل، زیر بار وسایل قرار گرفتن و پاره شدن قسمتی از آن باعث دوفاز شدن الکتروموتور می گردد. از این خاطر است که دستگاه های مکنده با وجود تابلو برق همچنان در خطر سوختگی قرار می گیرند.

  • طول کابل ها را تا جایی که امکان دارد کم کنید و دستگاه خود را به تابلو برق نزدیک کنید.
  • حدالامکان تابلو برق مجزا خود را مستقیما بر روی دستگاه مکنده خود وصل کنید.

برای خرید با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر  می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

سخن پایانی

3 قاتل خاموش دستگاه مکنده خود را بشناسید!!!

  • نوسانات برق
  • گرد و غبار محیط
  • درست عمل نکردن کابل و کلید

برای محافظت در مقابل این سه قاتل کافی است دستگاه مکنده خود را به تجهیزات برقی (کنترل فاز، کنترل بار) مجهز کنید. و با تمیزکاری مرتب دستگاه، به گرد و غبار اجازه ندهید تا عاملی برای آسیب رساندن به کلید و الکتروموتور دستگاه شما باشد.

 بیشتر بخوانید:بهترین مکنده صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!