غبارگیر مولتی سیکلون چیست؟ مزایا و معایب غبارگیر مولتی سیکلون

غبارگیر مولتی سیکلون

غبارگیر مولتی سیکلون دستگاهی است که با بازده بالایی ذرات جامد ریز را از هوا جمع آوری می کند. مولتی سیکلون ها راهکار مناسبی برای جلوگیری از ورود آلودگی به هوا در کارخانه های صنعتی و تجاری می باشد. این سیستم در واقع از قرارگیری چند سیکلون موازی کنار یکدیر تشکیل شده است. عملکرد سیستم های مولتی سیکلون بهتر از سیستم های تک سیکلون می باشد و می توانند حجم بیشتری از مواد آلاینده را جذب کنند. در ادامه به معرفی غبارگیرهای مولتی سیکلون و بررسی مزایا و معایب آن می پردازیم.

 

برای خرید بگ فیلتر با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

غبارگیر مولتی سیکلون چیست؟

مولتی سیکلون ها از چند سیکلون درون یک محفظه تشکیل می شوند. در این سیستم ورودی ها و خروجی های سیکلون ها به یکدیگر متصل می شوند و تشکیل یک سیکلون موازی می دهند. در مولتی سیکلون یا سیکلون چندگانه حداقل باید از 4 سیکلون استفاده شده باشد. تعداد سیکلون ها می تواند بیشتر نیز باشد تنها موردی که باید لحاظ شود این است که سیکلون ها به صورت مربع قرار بگیرند.

در غبارگیرهای سیکلونی هوا به صورت مارپیچی هدایت می شود و با کمک نیروی گریز از مرکز ذرات آلاینده سنگین تر به سمت بیرون از مرکز مارپیچ می روند. با این اتفاق ذرات به دیواره سیکلون برخورد می کند و به سمت پایین جریان سقوط می کنند. در نتیجه هوا تصفیه می شود.

انواع غبارگیر مولتی سیکلون

Types of multicyclone dust collectorsانواع سیکلون های غبارگیر از نظر اندازه به سه دسته تقسیم می شوند:

 • سیکلون های کوچک
 • سیکلون های متوسط
 • سیکلون های بزرگ

اگر بخواهیم از نظر کارایی غبارگیرهای سیکلون را تقسیم بندی کنیم می توانیم آن ها را به دو دسته: با کارایی کم و با کارایی زیاد تقسیم بندی کنیم. هر کدام از این غبارگیرهای سیکلونی دارای ویژگی هایی است که مناسب برای استفاده در برخی کارخانه ها می باشد.

اجزای مولتی سیکلون

مولتی سیکلون از یک محفظه با تعدادی سیکلون تشکیل شده است که تمامی ورودی ها و خروجی ها به یکدیگر متصل هستند. در این سیستم یک دریچه برای خروج گرد و غبار ته نشین شده تعبیه شده است. برای به حرکت در آوردن گازهای ورودی از یک چرخ پره دار کمک گرفته می شود. بدنه غبارگیر مولتی سیکلون به شکل استوانه ای و مخلوطی می باشد. جنس محفظه سیکلون ها از فولاد است و می تواند تا 300 درجه سانتیگراد دما را تحمل کند. مهم ترین اجزای تشکیل دهنده مولتی سیکلون ها موارد زیر است:

 • دریچه ورودی گاز آلوده
 • سیکلون ها
 • قاب
 • قیف جمع کننده مواد آلاینده و گرد و غبار
 • دریچه خروجی برای گاز تمیز

مزایای سیستم های غبارگیر مولتی سیکلون

Advantages of multicyclone dust collection systemsاستفاده از مولتی سیکلون ها در راستای بهبود عملکرد سیکلون های تکی است. از این رو مزایای این سیستم بیشتر از مزایای سیکلون های معمولی می باشد. سیکلون های چندگانه توانایی تصفیه گاز از ذرات جامد را در حجم بسیار زیادی دارند. اگر نوع کار شما طوری است که حجم زیادی از گرد و غبار تولید می کنید. استفاده از مولتی سیکلون ها چاره کار شما است. در کنار کارایی بالا، این سیستم ساختار بسیار محکمی دارد و می توانید سال ها از آن استفاده کنید. اگر بخواهیم مهم ترین مزیت این سیستم را بیان کنید باید بگوییم که سیستم سیکلون چندگانه می تواند مقدار زیادی ذرات جامد با دمای بالا را جمع آوری کند.

 

برای خرید بگ فیلتر با کارشناس فروش ما در تماس باشید :9106450087 

 

معایب سیستم های غبارگیر مولتی سیکلون

در کنار مزیت های سیستم سیکلون چندگانه معایبی نیز وجود دارد که باعث می شود نتوان از این سیستم در همه ی کارخانه ها استفاده کرد. سیستم های مولتی سیکلون مناسب برای جداسازی ذرات بسیار ریز نمی باشد. از آنجایی که در سیستم های سیکلون از نیروی گریز از مرکز استفاده می شود اگر ذرات آلاینده به اندازه کافی سنگین و درشت نباشند امکان تصفیه آن وجود ندارد. همچنین این سیستم تصفیه برای مواد مرطوب و چسبان نیز پاسخگو نیست. کارخانه های که مواد آلاینده آن ها مرطوب و چسبان است و یا ذرات گرد و غبار آن ها بسیار ریز است باید به دنبال سیستم های جایگزین فیلتراسیون باشند.

بیشتر بخوانید:انتخاب غبارگیر برای محیط‌ های کاری

عوامل موثر بر بازده سیکلون چندگانه

فاکتورهای متعددی وجود دارد که باعث می شود میزان راندمان غبارگیر مولتی سیکلون افزایش یا کاهش پیدا کند. با بررسی این عوامل و بهبود عملکرد آن ها می توان میزان پاکسازی آلاینده ها را تا حد چشمگیری بالاتر برد. این فاکتورها شامل موارد زیر می شوند:

 • تعداد سیکلون های استفاده شده در مولتی سیکلون
 • اندازه سیکلون ها
 • ارتفاع استوانه و مخروط سیکلون ها
 • حجم قیف جمع کننده ذرات آلاینده
 • میزان افت فشار (افت فشار بر اثر کاهش مساحت ورودی هوا، شتاب ذرات جامد، اصطکاک بین دیواره و گاز و انقباض جریان هوای خروجی به وجود می آید)

Application of multicyclone dust collection systems

کاربرد سیستم های غبارگیر مولتی سیکلون

مولتی سیکلون ها را می توان در تمام کارخانه هایی که آلاینده تولید می کنند استفاده کرد. از این سیستم در مکان هایی که غبارگیر سیکلون به تنهایی قادر به تصفیه حجم زیادی از آلاینده ها نیست استفاده می شود. بیشترین کاربرد مولتی سیکلون ها شامل موارد زیر می شود:

 • کارخانه های فرآوری مواد معدنی
 • کارخانه های آسفالت
 • صنایع ریخته گری
 • صنایع فولاد
 • و…

سخن پایانی

غبارگیر مولتی سیکلون مناسب برای استفاده در کارخانه هایی است که حجم زیادی از آلاینده را تولید می کنند. استفاده از این نوع سیستم کمک می کند تا بتوانیم در زمان واحد مقدار بیشتری از هوا را پاکسازی کنیم. شرکت های مختلفی اقدام به تولید و طراحی سیستم های غبارگیر سیکلونی کرده اند. یکی از مجموعه های معتبر و با تجربه در زمینه فیلتراسیون هوا، هواپاد می باشد. این مجموعه تمامی محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب ارائه می دهد.

اگر به دنبال تجهیز کارخانه خود به سیستم غبارگیر صنعتی هستید کافی است وارد سایت هواپاد شوید و با کارشناسان ما ارتباط بگیرید. ما شما را برای اجرای یک سیستم غبارگیر بهینه کمک و راهنمایی می کنیم.

برای خرید و بررسی قیمت انواع غبارگیر  می توانید وارد سایت هواپاد شوید. این مجموعه ارائه کننده غبارگیرهای صنعتی ، مکنده صنعتی ، مکنده کارگاهی ،مکنده مرکزی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان تماس بگیرید!